logo yeni

calisanlar2 copy

MEMUR SENDİKA AİDATININ ALT VE ÜST SINIRLARI NE KADAR OLDU?

Aktif . Yayınlanma Sendika

sendika 3Sendika üyesi olan memurların aylık maaşlarından, üyesi oldukları sendikalara ödenmek üzere sendika aidatı (üyelik ödentisi) kesilmektedir.

4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanununa göre, sendika üyesi Devlet memurlarının ödeyeceği aylık aidat miktarı, üyesi oldukları sendikanın tüzüğünde belirtilen miktarda olmaktadır.

Aidat miktarının belirlenmesi

Sendika üyesi olan memurlardan, brüt maaşlarının damga vergisi ödemesine esas tutarı üzerinden, üyesi oldukları sendikanın tüzüğünde belirtilen oranda sendika aidatı tahsil edilmektedir.

Ancak, her memurun damga vergisine esas maaş tutarı aynı olmadığından, aylık brüt maaşı yüksek olanların ödeyeceği sendika aidatı miktarı da daha fazla olmaktadır.

Öte yandan, 4688 sayılı Kanun, sendika aidat miktarına alt ve üst sınır da getirmiştir. Buna göre, sendika üyelik ödentisinin bir aylık tutarı; 15/1’den aylık alan Devlet memurunun damga vergisine tâbi brüt ücretinin binde dördünden (%0,4) az ve otuzda birinden (1/30) fazla olamamaktadır.

Bu sınırlamalar dahilinde kalmak kaydıyla sendikaların belirleyeceği üyelik ödenti oranları farklı olabildiğinden, ödenecek aidatın miktarı üye olunan sendikaya göre değişebilmektedir.

2016 yılı lk altı ayında sendika aidatı miktarı

1 Ocak 2016 tarihinden geçerli olarak memur maaşlarına %6,9 oranında zam yapılması, sendika üyesi memurların maaşlarından kesilen sendika üyelik aidatı miktarlarını da artırdı.

2016 yılının ilk altı ayı için geçerli olan katsayılara göre;

*15/1’den aylık alan Devlet memurunun damga vergisi kesintisine esas brüt maaş tutarı 2410,66 TL olacaktır.

*Sendika aidatının en düşük miktarı: 9,64 TL olacaktır.

*Sendika aidatının en yüksek miktarı: 80,36 TL olacaktır.

Öte yandan, memurların maaşlarından kesilecek sendika aidatının tutarı, gelir vergisi kesintisine esas matrahtan indirilmektedir.

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.