logo yeni

calisanlar2 copy

ASGARİ ÜCRET ARTIŞI TOPLU SÖZLEŞME İKRAMİYESİNİ VE SENDİKA AİDATINI NASIL ETKİLEYECEK?

Aktif . Yayınlanma Sendika

maas81 Ocak 2016 tarihinden geçerli olarak uygulanacak asgari ücret, kamu görevlilerinin aylık net ücretlerinde az da olsa bir artış yaratacak.

Bu yazımızda, asgari ücret artışının; sendika üyesi kamu görevlilerine üçer aylık dönemlerde ödenen toplu sözleşme ikramiyesi miktarı ile sendika üyesi kamu görevlilerinden her ay yapılan üyelik kesintisi miktarı üzerine olan etkisinden söz edilecektir.

Sendika üyelik ödentisi

Sendika üyesi Devlet memurlarından, brüt aylık maaşlarının damga vergisi ödemesinde esas alınan tutarının, üyesi oldukları sendikanın tüzüğünde belirtilen oranı kadar sendika aidatı tahsil edilmektedir. Ancak, Devlet memurlarından bir ay için alınacak sendika üyelik ödenti tutarı, 15/1’den aylık alan Devlet memurunun damga vergisine tâbi brüt ücretinin %0,4’ünden (binde dört) az ve 1/30’undan (otuzda birinden) çok olamıyor.

Buna göre, 4 Ocak 2016 tarihinde açıklanacak enflasyon rakamlarına göre söz konusu olabilecek enflasyon farklı zammını dikkate almadan hesaplama yaptığımızda, 2016 yılının ilk altı aylık döneminde alınacak sendika üye aidatının alt sınırı 9,56 TL, üst sınırı ise 79,68 TL olacak.

Sendika üyelik aidatı hesabı, brüt aylık maaşın damga vergisi ödemesine esas tutarı üzerinden hesaplandığından ve asgari ücret rakamının damga vergisine esas ücret miktarına herhangi bir etkisi olmadığından, asgari ücret artışı sendika üyelik aidatı miktarını etkilemeyecek.

Toplu sözleşme ikramiyesi

Kamu görevlileri sendikalarına üye olup, aylık veya ücretinden üyelik ödentisi kesilen kamu görevlilerine her yıl ocak, nisan, temmuz ve ekim aylarında aylık veya ücretleri ile birlikte toplu sözleşme ikramiyesi ödenmektedir.

1 Ocak 2016 tarihinden itibaren ödenecek olan ikramiyenin miktarı, 750 gösterge rakamının memur aylık katsayısıyla çarpımı sonucu bulunacak tutarda olacak ve bu tutar üzerinden sadece damga vergisi kesilecek.

Buna göre, 4 Ocak 2016 tarihinde açıklanacak enflasyon rakamlarına göre söz konusu olabilecek enflasyon farklı zammını dikkate almadan hesaplama yaptığımızda, 2016 yılının ilk altı aylık döneminde (ocak ve nisan aylarında) ödenecek toplu sözleşme ikramiyesinin net miktarı 65,55 TL olacak.

Toplu sözleşme ikramiyesi ödemesinin, 750 gösterge rakamının memur aylık katsayısıyla çarpımı sonucu belirlenmesi ve asgari ücretin memur aylık katsayısına herhangi bir etkisinin olmaması nedeniyle, asgari ücret artışı toplu sözleşme ikramiyesi miktarını etkilemeyecek.

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.