logo yeni

calisanlar2 copy

KPDK TOPLANTISINDA 657 REFORMU GÜNDEME GELDİ

Aktif . Yayınlanma Sendika

kpdkÇiçeği burnunda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu Başkanlığında dün yapılan KPDK toplantısında 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu reformu ve iş güvencesi de gündeme geldi.

Cumhurbaşkanı ve Başbakan seçim öncesi konuşmalarında 657 sayılı Kanunda bir reform ihtiyacı olduğunu vurgulamışlardı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, KPDK toplantılarının kamu çalışanlarının ve çalışma hayatının sorunlarının çözülmesi bakımından son derece önemli olduğunu belirterek, “Kasım ayı KPDK toplantımızın hayırlı olmasını diliyorum. Bu masa yıllardır yapılan reformların hayata geçmesini sağlaması bakımından son derece önemlidir. Ortak akıl çerçevesinde ülkemiz insanlarının rahatı ve refahını arzu ediyoruz. Bakanlık görevim boyunca çalışma hayatında reformlar yapmak adına gayret sarf edeceğim. Bu masada ortak akıl etrafında güzel çalışmalara imza atacağımıza inancım sonsuzdur. KPDK toplantımızın tüm paydaşlarımıza ve tüm ülkenize hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Toplantıda konuşan Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, gelir dağılımı, adil paylaşım ve iş güvencesinin olmazsa olmazları olduğunu belirterek, “Belli alan ve konularda ise öncüsü ve lideriyiz. Öyle de olmak zorundayız. Bu bağlamda, elbette beli konularda kırmızı çizgilerimiz var. Bunları, bugün yeniden ifade etmeye ihtiyaç duymuyoruz. Kırmızı çizgilerimiz yanında tartışmaya, paylaşmaya, fikirlerimizi, önerilerimizi aktarmaya, talep ve tekliflerimizle mevcudu değiştirmeye, mümkün ve muhtemeli hayata geçirmeye dönük konu başlıkları da var" şeklinde konuştu.

Türkiye Kamu-Sen Başkanı İsmail Koncuk, memurun iş güvencesinin tartışılmasını doğru bulmadıklarını, böyle bir şeyin yapılması halinde 2 milyon 600 bin memurun sokaklara döküleceğini ifade etti. Koncuk 657 sayılı yasada memurun iş güvencesi diye de bir şey olmadığını, sadece keyfi olarak atılmayı engelleyen maddeler bulunduğunu belirtti. Koncuk, memur ve emeklilerin bu yılın sonunda enflasyon 6.1’i aşarsa fark alabilecekken şimdi ancak 7.9’u aşarsa enflasyon farkı alabileceğini bildirdi.

KESK Eş Genel Başkanı Şaziye Köse, sınırlı iş güvencelerini kaldırma girişimlerinin yeniden başladığını söyledi. Köse, bakanın Türkiye’nin büyümesinden söz ettiğine işaret ederek, “Kimse kusura bakmasın ama kamu emekçileri açısından ortada ne bir pembe tablo var, ne de tarihi başarılar” dedi. Köse, iş güvencesine karşı atılacak adımlar karşısında memur konfederasyonlarıyla işçi konfederasyonlarının ortak hareket etmesi gerektiğini anlattı.

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.