logo yeni

calisanlar2 copy

2016 YILINDA SENDİKA AİDATI NE KADAR OLACAK?

Aktif . Yayınlanma Sendika

sendika 2Memur sendikalarına üye olanların aylık ücretlerinden, üyesi oldukları sendikaya ödenmek üzere her ay sendika aidatı (üyelik ödentisi) kesilmektedir.

4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanunu hükümlerine göre, bu Kanun kapsamındaki sendikalara üye Devlet memurlarının ödeyeceği ait miktarı, ilgili sendika tüzüğünde belirtilen aylık ödenti miktarı kadardır.

Aylık ücreti ödeyen kurumlar tarafından yapılan sendika aidatı kesintileri, 5 gün içinde ilgili sendikanın banka hesabına yatırılmakta ve bilgiler sendikaya gönderilmektedir.

Sendika üyelik ödenti miktarı nasıl belirleniyor?

Sendika üyesi Devlet memurlarından, brüt aylık maaşlarının damga vergisi ödemesinde esas alınan tutarının, üyesi olduğu sendikanın tüzüğünde belirtilen oranı kadar sendika aidatı tahsil edilmektedir. Ancak, damga vergisine esas tutarın her memur için aynı olmaması nedeniyle, aylık brüt maaşı yüksek olanlardan daha fazla aidat kesintisi yapılmaktadır.

Öte yandan, Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanunu, Devlet memurlarından alınacak sendika aidat miktarına alt ve üst sınır da getirmiştir. Bu sınırlamaya göre, bir ay için ödenecek sendika üyelik ödenti tutarı, 15/1’den aylık alan Devlet memurunun damga vergisine tâbi brüt ücretinin %0,4’ünden (binde dört) az ve 1/30’undan (otuzda birinden) fazla olamıyor.

Kanundaki sınırlamalara uymak kaydıyla, üyelik ödenti oranının sendikalarca farklı belirlenmesi de mümkün olduğundan, aidat miktarı üye olunan sendikaya göre değişebilmektedir.

2016 yılında sendika aidatı ne kadar olacak

Bu yıl imzalanan Toplu Sözleşme ile, 2016 yılının ilk ve ikinci altı aylık dönemlerinde Devlet memurlarının aylık ücretlerinin belirlenmesinde esas alınacak zamlı katsayılar belirlenmişti.

4 Ocak 2016 tarihinde açıklanacak olan enflasyon oranlarına göre, 2015 yılı enflasyon oranının %7,90’ın üzerinde çıkması durumunda, aradaki fark enflasyon zammı olarak Devlet memurlarının maaşlarına yansıyacak. Bu şekilde ilave bir zam yapılması durumunda, Toplu Sözleşme ile 2016 yılı için belirlenmiş olan katsayı rakamları da artmış olacak.

Bu çerçevede, enflasyon farkı zammını dikkate almadan ve 2016 yılı için belirlenmiş olan katsayılardan hareketle, 15/1’den aylık alan Devlet memurunun 2016 yılındaki damga vergisi kesintisine esas brüt maaş miktarları ile 2016 yılında sendika üye aidatının alt ve üst sınırları şöyle olacak.

Dönem 15/1’deki Devlet Memurunun Damga Vergisine Esas Maaşı Aidat Miktarı*
En az (1/30) En çok (%0,4)
2016 yılı ilk 6 ayı 2.390,36 TL 9,56 TL 79,68 TL
2016 yılı ikinci 6 ayı 2.509,88 TL 10,04 TL 83,66 TL

*2016 yılı ilk ve ikinci altı aylık dönemleri için belirlenen katsayıların, enflasyon zammı nedeniyle artması durumunda, sendika üye aidatının alt ve üst sınırları da yükselecek.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.