logo yeni

calisanlar2 copy

TBMM İDARİ PERSONELİNİN SENDİKA YASAĞI KALKTI

Aktif . Yayınlanma Sendika

tbmmTürkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı İdari Teşkilatında çalışan kamu görevlilerinin sendika kurmasını ve sendikalara üye olmasını engelleyen düzenleme Anayasaya aykırı bulunarak iptal edildi.

4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanunu’nun “Sendika üyesi olamayacaklar” başlıklı 15 inci maddesinde, kimlerin sendika kuramayacağı ve kurulmuş sendikalara kimlerin üye olamayacağı sayılmış ve bunlar arasında (a) bendinde, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı İdari Teşkilatında çalışan kamu görevlilerine de yer verilmiştir.

Açılan bir davada ileri sürülen Anayasaya aykırılık iddiasını uygun gören Ankara 2. İş Mahkemesi, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı İdari Teşkilatında çalışan kamu görevlilerinin sendika kurmasını ve sendikalara üye olmasını engelleyen düzenlemenin iptali için Anayasa Mahkemesine başvurmuştu.

Anayasa Mahkemesinin konuya ilişkin kararı yayımlandı

4688 sayılı Kanunun “Sendika üyesi olamayacaklar” başlıklı 15 nci maddesinin birinci fıkrasının (a) bendinde yer alan “Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı İdari Teşkilatı,...” ibaresinin Anayasaya aykırılık iddiası konusunda Anayasa Mahkemesi tarafından 30 Eylül 2015 tarihinde verilen İPTAL kararı Resmi Gazete'de bugün yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Anayasa Mahkemesi kararının Hüküm bölümünde; 25.6.2001 tarihli ve 4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanunu’nun 15. maddesinin birinci fıkrasının (a) bendinde yer alan “Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı İdari Teşkilatı,...” ibaresinin Anayasaya aykırı olduğuna ve İPTALİNE OYBİRLİĞİYLE karar verildiği belirtildi.

Karar için tıklayınız ...

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.