logo yeni

calisanlar2 copy

TBMM İDARİ PERSONELİNİN SENDİKA YASAĞI KALKABİLİR

Aktif . Yayınlanma Sendika

tbmmTürkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı İdari Teşkilatında çalışan kamu görevlilerinin sendika kurmasını ve sendikalara üye olmasını engelleyen düzenlemenin Anayasaya aykırı olduğu gerekçesiyle iptali isteniyor.

Anayasa Mahkemesi 30 Eylül 2015 tarihinde yapacağı toplantıda, 4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanunu’nun “Sendika üyesi olamayacaklar” başlıklı 15 nci maddesinin birinci fıkrasının (a) bendinde yer alan “Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı İdari Teşkilatı,...” ibaresinin iptali istemini Esastan karara bağlayacak.

Açılan bir davada ileri sürülen Anayasaya aykırılık iddiasını uygun gören Ankara 2. İş Mahkemesi, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı İdari Teşkilatında çalışan kamu görevlilerinin sendika kurmasını ve sendikalara üye olmasını engelleyen düzenlemenin iptali için Anayasa Mahkemesine başvuruda bulunmuştu.

Anayasa Mahkemesine yapılan başvuruda, 4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanununun 15 inci maddesinin birinci fıkrasının (a) bendinin Anayasaya aykırı olduğu gerekçesiyle iptaline karar verilmesi isteniyor.

4688 sayılı Kanunun “Sendika üyesi olamayacaklar” başlıklı 15 inci maddesinde, kimlerin sendika kuramayacağı ve kurulmuş sendikalara kimlerin üye olamayacağı sayılmış ve bunlar arasında (a) bendinde, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı İdari Teşkilatında çalışan kamu görevlilerine de yer verilmiştir.

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.