logo yeni

2016-2017 YILI ZAMMI BU HAFTA SONU BELLİ OLABİLİR

Aktif . Yayınlanma Sendika

maas24Memurun ve diğer kamu çalışanlarının 2016-2017 yıllarında alacağı zam bugün ya da yarın kesinleşebilir. Pazarlıkların son aşamasında, kamu çalışanları 2016 yılı için %16-%25 arasında zam talebinde bulunurken buna ek olarak seyyanen zam da istemişti.

Anlaşma olmazsa Hakem Heyeti karar verecek

Hükümetin son teklifi 2016 yılı için önce yüzde 4+4 ardından yüzde 5+4 şeklinde olmuştu. Son 2 günde hükümetin teklifini bir miktar daha arttırmasını bekliyoruz. Kamu işveren tarafı ile yetkili sendika arasında anlaşma sağlanamazsa Hakem Heyeti'nin belirleyeceği zam geçerli olacak. Heyetin kararı 31 Ağustosa kadar kesinlik kazanacak.

Kim ne istemişti?

Memurlarla maaş zamları için pazarlık Ağustos ayı başında başladı. Memur-Sen'in 2016 için 8+8 zam ve taban aylığa 150 lira, 2017 için 7+7 oransal zam ve taban aylığa 100 lira artış, Türkiye Kamu-Sen 2016'da yüzde 22 ve taban aylığa seyyanen net 100 lira zam, KESK ise en düşük memur maaşının 2 bin 900 liraya yükseltilmesi ile aile, çocuk ve yemek yardımı talebiyle oturduğu masaya hükümet ise ilk aşamada 2016 için yüzde 4+4, 2017 için de yüzde 3+3 teklifini getirdi. Teklif edilen zam oranlarının tüm konfederasyonların tepkisini çekmesi üzerine, hükümet 2016 yılı zam oranını revize etti. Yeni teklifte 2016 yılı için zam oranı yüzde 5+4 olurken; 2017 oranları ise yüzde 3+3 olarak korundu.

Çelik işaret etti

Bu hafta sonu itibariyle bitecek olan toplu görüşmelerde hükümetin yeni bir teklif daha getirmesi bekleniyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik de hafta içinde yaptığı açıklamada, tekliflerini yükseltecekleri mesajını verdi. Çelik, "Kamu tarafı olarak verdiğimiz teklif ne ilk ne de son. Şu anda iki taraf arasında da esneme var. Belli bir noktaya doğru hareket ediliyor" dedi.

Çelik'in yükseleceğini belirttiği yeni teklifte de uzlaşı olmaması durumunda sendikalarla hükümet arasında uzlaşmazlık zaptı tutulacak ve konu Kamu Görevlileri Hakem Kurulu'na gidecek. Hakem Kurulu'nun çalışmalarını ise en geç ağustos ayının son gününe kadar tamamlaması gerekiyor. Eylül ayı başında da memurların zam oranları belirlenmiş olacak. Hakem Kurulu'nun zam ve sosyal-ekonomik haklarla ilgili karar Resmi Gazete'de de yayımlanacak.

Teklif gayri ciddi

KAMU Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) İzmir Şubeler Platformu sözcüsü Hasan Ali Kılıç, hükümetin memurlara 2016 için yüzde 5+4 ve 2017 yılı için yüzde 3+3'lük zam teklifinin, ciddiyetten uzak, kabul edilemez bir teklif olduğunu savundu. Kılıç, şunları kaydetti:

"Bu teklif önceki tekliften sonra toplamda buçukluk bir artışa denk gelmekte olup, emekçileri oyalamayı hedeflemektedir. Kamu işverenin teklifi gayriciddidir, emekçilerle alay etmektir ve kabul edilemez. Teklif yüzde 5+5 olsa dahi bu durumda enflasyon oranının altında artış yapılmış olacaktır. Mevcut yeni teklif, yıllık yüzde 7,5 artışı ifade etmektedir. Yüksek vergi dilimleri nedeniyle zaten yapılan artışlar eriyip gitmiştir. İşveren heyeti, sadece yüzdelik artışla değil, temel taleplerimize ilişkin bütünlüklü bir teklifle kamu emekçilerinin karşısına çıkmalıdır."

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.