logo yeni

TOPLU SÖZLEŞMEDE MEMURA ZAM NE KADAR OLABİLİR?

Aktif . Yayınlanma Sendika

maas 11Toplu sözleşme görüşmelerinde Cuma günü Hükümet tarafından açıklanan zam teklifi kamu çalışanlarında hayal kırıklığı yarattı.

Memur konfederasyonları sadece 2016 yılı için %16 ile %25 arasında değişen oranlarda zam isterken, bu rakama ilave olarak taban aylığa seyyanen zam, 2014 telafi zammı gibi taleplerde de bulunmuşlardı.

Buna karşın, Hükümet yani yasadaki deyimle “Kamu İşveren Heyeti” adına zam oranını açıklayan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk ÇELİK ise 2016 yılı için “%4 + %4 + enflasyon farkı”, 2017 yılı için “%3 + %3 + enflasyon farkı” teklifinde bulunmuştu.

Rakamın sendikalarca çok düşük bulunması ve eleştiri konusu olması üzerine Devlet Personel Başkanı Mehmet Ali Kumbuzoğlu basın açıklaması yaparak bunun bir sonuç değil, sadece teklif olduğunu açıklamıştı. Açıklamaya buradan ulaşabilirsiniz.

Bu açıklama ne anlama geliyor?

Bu açıklamanın yapılmasının, Hükümetten gelen 2016 yılı için “%4 + %4 ve enflasyon farkı”, 2017 yılı için “%3 + %3 ve enflasyon farkı” teklifinin önümüzdeki hafta devam edecek pazarlıklar sırasında bir miktar daha yükseltileceği anlamına geldiği şeklinde de değerlediriliyor.

Toplu sözleşme bundan sonra nasıl yürüyecek?

Önümüzdeki hafta devam edecek olan pazarlıklar hafta sonuna kadar tamamlanacak ve Kamu İşveren Heyetinin önereceği son rakamlar belli olacak. Bu rakamda taraflar anlaşamaz ise, Ağustos ayının 31 inci gününe kadar Kamu Görevlileri Hakem Kurulu nihai kararı verecek ve 2016 - 2017 yıllarında kamu çalışanlarının alacağı zam oranı kesinleşmiş olacak.

Memur zammı teklifi hangi rakama çıkabilir?

Önümüzdeki hafta devam edecek görüşmelerde Hükümetin teklifinin bir miktar daha yükseleceğini düşünürken, memurunyeri.com olarak yine de 22 Ağustos’a kadar uzlaşma sağlanamayacağını tahmin ediyoruz. Bu durumda Hükümetin nihai teklifi, 2016 yılı için “%5 + %5 + enflasyon farkı” ya da “%4 + %4 + enflasyon farkı + refah payı” şeklinde olabilir. Hükümetin kamu çalışanlarına yaptığı teklifi çok fazla yükselteceği ihtimalini az görsek de, olası erken seçimler düşünülerek zam teklifinin biraz daha artması mümkün olabilir.

Ancak, teklif edilen zam oranı veya bunun bir kaç puan üzerinde verilecek zam, geçmiş yıllarda düşük çıkan enflasyon rakamları, verilmeyen enflasyon farkları, büyümeden pay alamama gibi sebeplerle kamu çalışanlarının uğradıkları reel gelir kaybını telafi edemeyecektir.

Kamu İşveren Heyetinin tahmin ettiğimiz şekilde teklifini bir miktar yükseltmesi ya da aynı bırakması durumunda, toplu sözleşme görüşmelerinde anlaşma sağlanamayacağını da düşünmekteyiz. Bu durumda yasal süreç gereğince son kararı Kamu Görevlileri Hakem Kurulu verecek olmakla birlikte, Kuruldaki ağırlığın Kamu İşveren tarafından yana olması nedeniyle çıkacak sonuç şaşırtıcı olmayacaktır.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.