logo yeni

KONFEDERASYONLAR RAKAMLARA TEPKİ GÖSTERDİ

Aktif . Yayınlanma Sendika

toplu sozlesme 2015Memurlarda hayal kırıklığı yaratan Hükümetin açıkladığı düşük zam teklifine Konfederasyonlar tepki göstermeye devam ediyor.

Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, basın huzurunda ilk defa böyle bir açıklamanın yapıldığını belirterek, "Bizde düşündük acaba basının huzurunda düşük bir zam teklifi açıklayamaz. Herhalde yüksek bir telifle yüzde 10+10 gibi bir teklifle Bakan gelecek diye düşündük. Bakan basının önünde yapacağını yaptı." dedi.

Koncuk Bakan Faruk Çelik'in kendilerini dinlemekten korktuğunu savunarak, "Faruk Çelik'e yakıştıramadım. Bakanı bu anlamda kınıyorum. Burada bir film dönüyor, biz ne olduğunu anlayamadık. Yapılan teklif oranlarını insaf ölçülerinde görmek mümkün değildir." ifadelerini kullandı.

Genel Başkan Koncuk, Hükümetin teklif ettiği bu rakamların asla kabul edilemeyeceğini belirterek, "2014-2015 kayıplarınızın üzerine 'ey emekli ve memurlar buz gibi soğuk bir su için' böyle bir anlayış olur mu? Bu kafayla erken seçime gitmenin tezgahını hazırlayan hükümetin herhalde 5 milyon emeklinin, memurun vereceği cevaptan endişe duymadığını düşünüyorum. Ama endişe duysunlar. Bu rakamlarla önümüze geldikleri sürece erken seçimden endişe duysunlar. Bu rakamların en az iki katına çıkartılması halinde üzerinde konuşulabilecek rakamlardır" dedi.

KESK Genel Başkanı Lami Özgen de, 3. toplu sözleşme sürecinde kamu emekçileri açısından bir kez daha dağın fare doğurduğunu belirterek, şunları söyledi:

"Burada ifade edilen teklifler her iki yıl içinde öngörülen oranlar Merkez Bankası'nın enflasyon oranlarının altındadır. Memur-Sen tarafından hükümete peşkeş çekilmiştir. Bizim emeğimizin çocuklarımızın geleceğine üçüncü sefer peşkeş çekildi. Burası toplu sözleşme masası, burada her şey pazarlık usulü ile tartışılır ve buraya gelmelerini davet ediyoruz. Bizim tepkilerimiz karşısında bilinçli olarak Memur-Sen ve Bakanlık burayı terk etti ve buradan kaçmıştır."

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.