logo yeni

HÜKÜMETTEN MEMURA KOMİK ZAM TEKLİFİ

Aktif . Yayınlanma Sendika

toplu sozlesme 2Devam eden toplu sözleşme görüşmelerinde hükümetin memura zam teklifi belli oldu.

Teklif daha haberlerimizde belirttiğimiz gibi 2016 için %4+4, 2017  için %3+3 şeklinde gerçekleşti.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik tarafından açıklanan zam teklifinden sonra salonda tartışma ve gerginlik yaşandı.

Hükümetin memurlara zam teklifi

Hükümet adına konuşan Çalışma ve Sosyal Güvenlik bakanı Faruk Çelik şöyle konuştu:

"Birinci olarak 2014-2015 yıllarını kapsayan sözleşmenin genelinden elde edilen 17 maddelik kazanımların devam etmesini teklif ediyoruz. ikinci olarak 11 hizmet kolunundan 85 kazanım elde edilmişti. Bunun da devam ettirilmesi yönündeki teklifimizi size sunuyoruz. 2015-2016 yılları için teklif şu anda değerlendiriliyor. Dün itibariyle komisyon kuruldu, bugün saat 14.00 itibariyle 2016 yılınn Ocak-Temmuz yüzde 4+4 olarak artışın sağlanması, 2017'de yüzde 3+3 olarak verilmesi. Enflasyonda büyük fark olursa, bir sonraki dönemde enflasyon farklarının ödenmesini teklifimizi sunuyoruz."

Bakan 1 Ocak 2005 sonrası memuriyete başlayanlara 1 derece verilieceğini de sözlerine ekledi.

Bakana sert tepki

Sendika üyeleri Bakan Faruk Çelik'in sözlerinin bitmesinin ardından tepki gösterdiler. Memur-Sen ile hükümet arasında 'danışıklı dövüş' olduğunu savunan diğer sendika üyeleri Bakan Çelik'e sözlü tepki gösterdiler. Faruk Çelik tepkiler üzerine salonu terk etti.

KESK Başkanından tepki

KESK Başkanı Lami Özgen bakanın salondan ayrılmasına tepki gösterdi. "Böyle bir usül yok hümkümetin bizi dinlemesi gerekir " dedi. Özgen, "Kazanılmış haklarımız üzerinden manipülasyon yapılıyor" diyerek, Bakan Çelik'i memurun haklarını gaspetip görüşmeden kaçmakla suçladı.

Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk ise, "Sayın Faruk Çelik'in bizim söylediklerimizi dinlemekten adeta kaçmasını kınıyorum" dedi.

Sendikaların zam talepleri içiin buraya bakabilirsiniz.

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.