logo yeni

TOPLU SÖZLEŞMEDE HÜKÜMETİN TEKLİFİ YARIN BELLİ OLABİLİR

Aktif . Yayınlanma Sendika

toplu sozlesme 20153 Ağustos günü başlayan toplu sözleşme görüşmelerinin ikinci aşaması yarın başlıyor.

Bugüne kadar kamu çalışanlarını temsil eden sendikaları dinleyen ve önerileri alan kamu işveren tarafı, yarınki ikinci toplantıda zam oranı ile hizmet kollarının taleplerine yönelik önerisini sunacak.

Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Hacı Bayram Tonbul konuya ilişkin yaptığı açıklamada, ilk toplantının ardından, geçen hafta içi hizmet kollarına özgü taleplerinin görüşüldüğü toplantıların düzenlendiğini söyledi.

Toplantılarda sendikaların taleplerini net olarak ifade ettiğini belirten Tonbul, "Yarın yapılacak toplantıda hükümetin zam önerisini açıklamasını bekliyoruz. Bizim zam talebimiz belli, hükümetin de zam önerisini açıklamasıyla pazarlıklar başlayacak" dedi.

Memur-Sen görüşmeler başlamadan önce, 2016-2017 yılları için kamu çalışanlarının maaş ve ücretlerine zam taleplerini açıklamıştı. Buna göre, yetkili konfederasyon 2016'nın ilk ve ikinci 6 ayı için yüzde 8'er olmak üzere toplam yüzde 16, 2017'nin ilk ve ikinci 6 ayı için yüzde 7'şer olmak üzere toplam yüzde 14 zam talebinde bulunmuştu.

Türkiye Kamu-Sen ise 2014 ve 2015 yıllarını kapsayan toplu sözleşme nedeniyle memurların 2 bin lira kayıp yaşadığını belirterek, bu zararın karşılanması için 2016 yılı için telafi zammı, büyüme ve refah payı dahil yüzde 22 ve taban aylığa seyyanen net 100 lira, 2017'de ise toplam yüzde 20 ve taban aylığa seyyanen net 150 lira zam talebinde bulunmuştu.

Hükümet tarafının sunacağı zam teklifi merakla beklenirken, bu teklifin %3+3 ve enflasyon farkından oluşacağı söylentileri dolaşıyor. Öte yandan yakın zamanda erken seçime gidilme ihtimalinin bulunması sebebiyle bu rakamın 1 puan artabileceğini düşünenler de bulunuyor.

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.