logo yeni

TOPLU SÖZLEŞMENİN İLK GÜNÜNDE HÜKÜMETİN OLUMLU YAKLAŞTIĞI İKİ KONU

Aktif . Yayınlanma Sendika

toplu sozlesme 2015Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, toplu sözleşme görüşmelerinin açılış konuşmasını yaparken, bazı taleplerle ilgili olumlu sinyaller verdi.

Ortalama memur maaşı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Reşat Moralı Toplantı Salonu'nda yapılan ilk yoplantıda konuşan Çelik, 2002'de aile yardımı dahil 392 lira olan en düşük memur maaşının 2015'te 2 bin 191 liraya yükseldiğini belirterek, söz konusu dönemde 580 lira olan ortalama memur maaşının da bu yıl 2 bin 610 liraya çıktığını aktardı.

Kendi dönemlerinin düşük maaş alan memurlar ile yüksek maaş alan memurlar arasındaki makasın kapandığı bir dönem olduğunu belirten Bakan Çelik, "2002'de en yüksek memur aylığı, en düşük memur maaşı aylığının 7 katıyken, 2015'in Temmuz'unda bu oran 3,7 kata kadar düştü. Ayrıca, imzalanan toplu sözleşmeyle öğretim yılına hazırlık ödeneğinden toplu sözleşme ikramiyesine, 4/C'li personelin ücretine yapılan yüzde 40'lara varan artıştan hizmet kolundaki toplu sözleşmelerdeki kazanımlara kadar kamu görevlisi için birçok iyileştirilmeler hayata geçirilmiştir. Bütün bunlar toplu sözleşme süreçlerinde varılan sonuçları kamu görevlileri açısından bir kayıp değil, bir kazanım olduğunu açıkça ortaya koymaktadır." dedi.

Refah payı talebi

Bakan Çelik, refah payı taleplerini saygıyla karşıladıklarını belirterek, "Türkiye'de kamu çalışanlarımızın, emeklilerimizin, işçilerimizin, sabit gelirlilerin enflasyonun çok çok üzerinde ücret aldıklarını görmek mümkün. Bu masalar, demokratik masalarıdır. Burada 'bunun yeterli olmadığının savunulmasını' saygıyla karşıladığımızı ifade ediyorum. Ama ülke imkanları 3 kat artmışsa, ücretlerin de 4 kat arttığı görülecektir. Çalışanlara, sabit gelirlilere bakışımızın bu olduğunu rakamlarla görebiliriz" diye konuştu.

Faruk Çelik, sosyal güvenlik primleri de dahil olmak üzere bütçeden kamu personeline ayrılan kaynağın 141 milyar lira olduğuna dikkati çekerek, hem bütçe imkanlarını hem de beklentileri ortak bir noktada buluşturmanın gayreti içerisinde olacaklarını söyledi.

2 talep kabul görebilir

Çelik görüşme masasında hizmet kollarının talep ve sorunlarının ayrıntılı olarak ele alınacağını belirterek, 2005'ten sonra memuriyete başlayanlara ek 1 derece verilmesinin de çözüme kavuşturulacağını bildirdi.

Bakan Çelik'in konuşmasında, "2005'ten sonra istihdam edilen memurlara 1 derece verilmesi" ve "eş durumundan tayin için sigortalı eşin kesintisiz 3 yıl çalışmış olması şartında yumuşamaya gidilmesi" taleplerinin kabul edileceği sinyallerini de vermiş oldu.

Yapılan konuşmaların ardından belirlenen takvime göre, bu hafta içerisinde 11 hizmet kolunun talepleri değerlendirmeye alınacak, genel Toplu Sözleşme Görüşmelerine ilişkin ikinci toplantı ise 11 Ağustos Salı günü Çalışma Bakanlığı’nda gerçekleştirilecek.

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.