logo yeni

YOKUŞ: "MEMUR TOPLU SÖZLEŞMEDEN ÜMİTSİZ"

Aktif . Yayınlanma Sendika

fahrettin yokusTürk Büro-Sen Genel Başkanı Fahrettin Yokuş yaptığı yazılı açıklamada, "Memur toplu sözleşmeden ümitsiz" dedi.

Memur 2 yıl önceki toplu sözleşmede önemli kayıplara uğradı

Yokuş, 2 milyon 600 bin memur ve 1 milyon 900 bin memur emeklisinin 2016 ve 2017 yılları ücret ve sosyal haklarının belirleneceği Toplu Sözleşme görüşmelerinin 3 Ağustos 2015 tarihinde başlayacağını ve görüşmelere en çok üyeye sahip 3 büyük memur Konfederasyonu katılacağını belirterek, "Ancak, imza yetkisi en çok üyeye sahip Konfederasyonun. 2 yıl önce yetkili Konfederasyon olarak Memur-Sen ile yapılan toplu sözleşmede memurlar önemli kayıplara uğramıştır. Özellikle 2014 yılında yapılan seyyanen 123 TL’lik zam, yıllık enflasyonun altında kalmış, her memur ve emekli aylık ortalama olarak 75 TL kayba uğramıştır. Ayrıca, toplu sözleşmelerde yüksek vergi dilimleri sebebiyle memurların yaşayacağı kayıplar dikkate alınmadığı için, 2015 yılı ücret artışları da vergiye gitmiştir." ifadelerini kullandı.

Zam vergiye gitti

Gelir Vergisi dilimlerinde yıllık 12 bin TL’ye kadar olan gelirlerden %15, yıllık 12 bin TL’yi geçen gelirlerden ise %20 oranında vergi alındığını ifade eden Yokuş, "2015 yılında memurlarımızın bir bölümü 4. (Nisan) aydan, bir bölümü ise 6. (Haziran) aydan itibaren %20’lik vergi dilimi kapsamına girmeleri nedeniyle aylık %5 vergi kaybına uğramaktadır. Bu nedenle 2015 yılı için öngörülen %3+3 ücret artışı vergiye gitmektedir." dedi.

"Memurun mağdur edileceği endişesi içerisindeyiz"

3 Ağustos’ta başlayacak olan Toplu Sözleşme görüşmelerinde mutabakata imza atacak olan Konfederasyonun, 2 yıl önce yapılan Toplu Sözleşme mutabakatının altında imzası olan Memur-Sen olmasının memur ve memur emeklilerini endişe ve ümitsizliğe sevk ettiğini savunan Yokuş, "Türkiye Kamu-Sen olarak bizde, siyasi iktidara yakınlığı ile bilinen Memur-Sen’in 2016 ve 2017 yılları için geçerli olacak Toplu Sözleşmede, yine Hükümet yanlısı bir anlayışla memurları mağdur edeceği endişesi içindeyiz. Bu nedenle memurların ne ekonomik, ne de sosyal haklarında önemli bir iyileştirme olmasını beklemiyoruz." şeklinde konuştu.

İnsanca bir yaşam

Yokuş, Türkiye Kamu-Sen ve Türk Büro-Sen olarak, Memur ve memur emeklilerinin 2014 ve 2015 yıllarında olduğu gibi, 2016 ve 2017 yıllarında da haklarının hükümete peş keş çekilmemesi için şimdiden uyardıklarını belirterek, "Başta geçmiş yıllardaki kayıplarımızın telafisi olmak üzere, memur ve memur emeklilerimizin insanca bir yaşama kavuşacağı sonucun çıkmaması halinde, hem yetkili Konfederasyonu ve hem de Hükümeti her platformda protesto edeceğimizi kamuoyuna saygı ile duyururuz. " dedi.

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.