logo yeni

KESK TOPLU SÖZLEŞME GÖRÜŞMELERİNİN ERTELENMESİNİ İSTEDİ

Aktif . Yayınlanma Sendika

KESKSendikalar yaklaşan toplu sözleşme görüşmeleri öncesinde taleplerini açıklarken, Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Genel Başkanı Lami Özgen, görüşmelerin ertelenmesini talep etti.

Özgen, beraberindeki konfederasyon yetkilileriyle birlikte CHP Grup Başkanvekili Levent Gök’ü ziyaretinde, toplu sözleşme sürecinin eylül ya da ekim ayına ertelenmesini istediklerini belirtti.

4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanunu gereğince kamu çalışanlarının 2016-2017 toplu sözleşme görüşmelerinin ağustos ayının ilk iş gününde başlayacağını belirten Özgen, geçici hükümetin, kamu emekçilerinin 2 yıllık toplu sözleşme sürecini yönlendirecek yetkiye sahip olmadığını düşündüklerini ifade etti.

Özgen, kamu emekçilerinin önümüzdeki iki yılını bağlayacak bu hakların, kurulacak hükümetin programında yer alması gerektiğini vurgulayarak, “Ve o programın da önümüzdeki bütçe döneminde ele alınması gerekir. Hatta geçici hükümet içinde toplu sözleşmeye taraf olarak katılacak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı milletvekili değil. O yüzden bizim CHP ve HDP gruplarından talebimiz şudur; yeni hükümet kurulana kadar kamu çalışanlarının toplu iş sözleşme sürecinin eylül ya da ekim ayına ertelenmesidir.” ifadelerini kullandı.

CHP Grup Başkanvekili Levent Gök ise, “İstifa etmiş bir hükümetin geleceğe dair bakış açısı söz konusu olamaz. Bu ancak Meclis’ten güvenoyu almış bir hükümetin programında değerlendirebileceği bir konudur. Biz KESK’in bu talebinin haklı bir talep olduğunu düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

 

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.