logo yeni

TOPLU SÖZLEŞMEDE KAMU İŞVERENİ %3+3 TEKLİF EDEBİLİR

Aktif . Yayınlanma Sendika

maas 16Toplu sözleşme görüşmelerinde, memur tarafı hazırlıklarını tamamlarken, kamu işvereninin de teklif edeceği zammı belirlediği belirtiliyor.

Buna göre, toplu sözleşme görüşmelerinde, Maliye Bakanlığının memura Merkez Bankası'nın 2016 ve 2017 yılları için açıkladığı yüzde 5'lik enflasyon hedefi, enflasyon farkı ve refah artışı formülü ile birlikte yüzde 3+3 teklifini önereceği belirtiliyor.

Memur-Sen tarafından talep edilecek ücret zammına ilişkin ayrıntılar içinse buradaki haberimize bakabilirsiniz.

Zam pazarlığı sırasında, sendikaların talep ettiği refah artışı, taban aylığı ve enflasyon farkı da göz önünde bulundurularak yapılan pazarlık sonrası zam oranının 3+3’den yüzde 4+4 seviyesine çıkabileceği belirtiliyor

Bu arada pazarlıkların muhtemelen yakın dönemde yapılabilecek bir erken seçim öncesi yapılıyor olması ve birkaç ay önce işçiye verilen yüksek zam oranı da da memurun elini güçlendiriyor.

2015 yılının ilk altı ayında bütçeden personel giderleri için yapılan harcamanın 63 milyar Türk Lirası'nı bulduğunu belirten üst düzey bir yetkili “2016 yılı için resmi enflasyon hedefi yüzde 5 olsa da, son açıklanan enflasyon raporunda Merkez Bankası gelecek yıl için orta noktası yüzde 5.5 olan enflasyon tahmininde bulundu. Bütçe bürokratları da bu oranları göz önünde bulundurup yüzde 3+3 zam oranı ile masaya oturacaktır. Ancak seçimler, koalisyon görüşmeleri memurun elini güçlendiriyor” dedi. 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.