logo yeni

TOPLU SÖZLEŞME TALEBİNDE İŞÇİ ZAMMI ALT SINIR OLACAK

Aktif . Yayınlanma Sendika

toplu sozlesme 4Ağustos ayında yapılacak toplu sözleşme masasına oturmaya hazırlanan Memur-Sen, 2016 yılı için memura en az 500 lira seyyanen zam, yüzde 6 + 5 yüzdelik zam ve yüzde 1.5 refah payından oluşan “asgari” zam talebinde bulunacak.

Kamuda çalışan 2 milyon 950 bin memur ile 1 milyon 960 bin memur emeklisinin 2016-2017 dönemi toplu sözleşme görüşmeleri 3 Ağustos’ta başlıyor. Yasa gereği memur sendikalarının resmi zam taleplerini en geç 27 Temmuz Pazartesi gününe kadar Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na bildirmeleri gerekiyor. Toplu sözleşme masasında bu yıl tamamı Memur-Sen konfederasyonuna bağlı 11 sendika ile Memur-Sen imza yetkisiyle oturacak. Kamu-Sen ve KESK konfederasyonları ise imza yetkisi olmaksızın masada bulunup memurun haklarını savunacak.

İşçiye verilen zam alt sınır olacak

Memur-Sen Genel Mevzuat ve Toplu Sözleşmeden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Hacı Bayram Tonbul, pazarlık masasında Türk-İş’in imzaladığı 500 lira seyyanen zam ve yüzde 6 artı 5’lik zammı “alt sınır” olarak alacaklarını söyledi. İşçiye verilen bu zammın altını kesinlikle kabul etmeyeceklerini belirten Tonbul, bu oranların daha üzerinde belirlenen resmi zam taleplerini Genel Başkan Ali Yalçın’ın 27 Temmuz’da basın toplantısıyla açıklayacağını bildirdi.

Tonbul, en az 500 lira seyyanen zammın bir defada verilmesi yerine 12 aya bölünerek taban aylığa yansıyacak şekilde her ay ödenmesini istediklerini belirtirken, zam ve enflasyon farkına ilave olarak her yıl ülke büyümesinin yüzde 50’si oranında da refah payı talep edeceklerini bildirdi. Buna göre memurun alt sınır olarak kabul ettiği zam talebinin kabul edilmesi halinde memurlara 500 liralık brüt seyyanen zam memur maaşlarına her ay brüt 41.6 lira net olarak da 29,75 TL olarak yansıyacak. Yüzde 2,9’luk 2014 büyüme rakamının yarısı olan yüzde 1.5 de refah payı olarak ilave edilecek. Ayrıca ilk 6 ay yüzde 6, ikinci 6 ay yüzde 5 zamla birlikte toplam zam yüzde 14.2’yi bulacak. Sadece memur zammının bütçeye maliyetinin ise 20 milyar liraya ulaşması bekleniyor.

En düşük dereceli memur için 316 TL zam istenecek

Alt sınır zammının pazarlık masasında kabul edilmesi halinde 12’nci derecenin 1’inci kademesinde olan ve 2 bin 212 lira alan en düşük devlet memurunun Ocak 2016’da maaşı; yüzde 6 zam artı yüzde 1.5 refah payı ve 29.75 TL seyyanen zamla birlikte 2 bin 407 liraya çıkacak. Temmuz 2016’da ise yüzde 5 zamla 2 bin 528 lira olacak. En düşük memurun yıllık zam tutarı toplamda 316 liraya ulaşacak. (Kaynak / Sözcü)

 

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.