logo yeni

SAĞLIK ÇALIŞANLARI İÇİN TOPLU SÖZLEŞME MASASINDA NELER GÜNDEME GELECEK?

Aktif . Yayınlanma Sendika

saglik4Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş, Ağustos ayında başlayacak olan toplu sözleşme görüşmelerinde gündeme getirecekleri konuları belirlediklerini ifade etti.

Yıpranma payı

Memiş, sağlık alanındaki taleplerinin arasında en önemlilerden birinin, sağlık çalışanlarına emeklilikte yıpranma hakkı verilmesi olduğunu belirterek, "Cumhurbaşkanımızın bu konuda açık talimatı vardı. Ancak ne Sağlık ne de Çalışma Bakanlığı bunu yapamadı. Biz de toplu sözleşmede bunu kayda geçirmeyi hedefliyoruz" dedi.

Memiş, 1 Ağustos itibariyle toplu sözleşme görüşmelerine ilişkin sürecin başlayacağını belirterek, yetkili sendika olarak görüşmelerde masaya getirecekleri talepler hakkında bilgi verdi. Mali talepler yanında, sağlık alanında çalışanların temel sorunlarını da gündeme getireceklerini vurgulayan Memiş, talepleri arasında önde gelenlerden birinin de yıpranma hakkı olduğunu kaydetti.

Cumhurbaşkanın da talimatı var

Yıpranma payına ilişkin düzenleme konusunda, hükümet yetkilileriyle konuyu görüştüklerini, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da talimatı olduğunu vurgulayan Memiş, "Ancak ne Sağlık, ne de Çalışma Bakanlığı bu talimatı yapamadı. Defalarca hatırlattık. Hatta, sağlık çalışanlarının hangi grubunun ne kadar yıpranma hakkı olması gerektiği konusunda bir rapor da sunduk. Toplu sözleşmede bunu kayda geçirmeyi hedefliyoruz" ifadelerini kullandı.

Sağlıkta şiddet

Memiş, sağlık çalışanlarının öncelikli sorunlarından birinin de uğradıkları şiddet olduğunu belirterek, "Şiddet uygulayan kişilerin tutuklu yargılanmasına yönelik yasal düzenleme yapılmasına karşın, aksaklıklar nedeniyle bu yasa uygulanmıyor" dedi. Memiş, sağlıkta şiddetin önlenmesi için, şiddet uygulayanların 6 ay boyunca sosyal güvenlik hizmetlerinden yararlanamaması ve sonraki sağlık hizmetinin kolluk kuvveti nezaretinde verilmesi gibi caydırıcı önlemlerin alınması gerektiğini de ifade etti.

Mali talepler

Sağlık çalışanlarına yönelik olarak, mali talepleri arasında, ek ödemelerin emekliliğe yansıtılması, döner sermaye ve sabit ek ödemenin gelir vergisinden muaf tutulması, 375 sayılı KHK'daki sabit ek ödeme oranlarının sağlık çalışanları için 20 puan artırılması, 4/C statüsünde çalışanlar, vekil ebe ve hemşireler ile kamu görevlisi olmayan aile sağlığı personelinin kadroya geçirilmesini olduğunu ifade eden Sağlık-Sen Genel Başkanı Memiş, ön lisans sahibi sağlık çalışanlarının, tamamlama eğitimiyle lisans seviyesine çıkarılması konusunda YÖK'ün bir hazırlık içinde olduğunu ve bu kapsamda 130 bin kişinin bulunduğunu sözlerine ekledi.

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.