logo yeni

calisanlar2 copy

TBMM İDARİ PERSONELİNİN SENDİKA YASAĞININ İPTALİ GÜNDEMDE

Aktif . Yayınlanma Sendika

tbmmTürkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı İdari Teşkilatında çalışan kamu görevlilerinin sendika kurmasını ve sendikalara üye olmasını engelleyen Yasal düzenlemenin, Anayasaya aykırı olduğu iddiasıyla iptali isteniyor.

Anayasa Mahkemesi Başkanlığının 1 Temmuz 2015 tarihli toplantısında; 4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanunu’nun 15. maddesinin birinci fıkrasının (a) bendinde yer alan “Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı İdari Teşkilatı,...” ibaresinin iptaline karar verilmesi istemine ilişkin ilk değerlendirmesini de yapacak.

Açılan bir davada ileri sürülen Anayasaya aykırılık iddiasını uygun gören Ankara 2 nci İş Mahkemesi, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı İdari Teşkilatında çalışan kamu görevlilerinin sendika kurmasını ve sendikalara üye olmasını engelleyen düzenlemenin iptali istemi ile Anayasa Mahkemesine başvuruda bulunmuştu.

Başvuruda, 4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanununun 15 inci maddesinin birinci fıkrasının (a) bendinin Anayasaya aykırı olduğu gerekçesiyle iptaline karar verilmesi isteniyor.

4688 sayılı Kanunun “Sendika üyesi olamayacaklar” başlıklı 15 inci maddesinde, kimlerin sendika kuramayacağı ve kurulmuş sendikalara kimlerin üye olamayacağı sayılmış olup, bunlar arasında (a) bendinde, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı İdari Teşkilatında çalışan kamu görevlilerine de yer verilmiştir.

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.