logo yeni

OKUL MÜDÜRÜ HAKKINDA AÇIKLAMA YAPAN SENDİKA BAŞKANINA VERİLEN CEZA İFADE ÖZGÜRLÜĞÜNÜN İHLALİ KABUL EDİLDİ

Aktif . Yayınlanma Sendika

anayasa mahkemesiAnayasa Mahkemesinin, bir sendika yetkilisinin sendikal faaliyetleri kapsamında gazetelere yaptığı açıklamalar nedeniyle aleyhine açılan manevi tazminat davasının kabul edilerek tazminat ödemeye hükmedilmesini, ifade özgürlüğünün ihlal edilmesi olarak gördüğü kararı Resmi Gazete'de yayınlandı.

Kurşun döktürme

Olayda, Çankaya Milli Piyango Anadolu Lisesinde yaşanan bazı talihsiz olaylar nedeniyle bazı kişilerce kurşun döktürülmesi üzerine, Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikasının şube başkanı olarak görev yapan bir personel, eğitim sorunlarının bilimsel yöntemlerle çözümü yerine hurafe yaklaşımlarla çözüm arama girişimlerinin kabul edilemez olduğu, laik ve bilimsel eğitim yerine hurafe yaklaşımlarla çözüm arayanlar hakkında bakanlığın soruşturma başlatması gerektiği şeklinde basın organlarına açıklamalarda bulunmuş ve söz konusu açıklamalar ulusal ölçekte yayın yapan gazetelerde yayınlanmıştı.

Sendika yetkilisi tazminata mahkum edilmişti

Gazete haberleri üzerine okul müdürü tarafından, başvurucu ve aynı okulda görev yapan iki öğretmen aleyhine, basın yayın organlarına yaptığı açıklamalarla kişilik haklarına saldırıldığından bahisle açılan tazminat davasında, davacının(okul müdürünün) kişilik haklarının ihlal edildiği gerekçesiyle dava kabul edilmişti. İlk derece Mahkemesi kararında, sendika yetkilisi ile birlikte diğer iki davalının her birinin davacıya 2.000,00 TL tazminat ödemesine karar vermişti. Kararın Yargıtay’da kesinleşmesi üzerine bireysel başvuru hakkını kullanan sendika şube başkanının başvurusunu ise Anayasa Mahkemesi haklı buldu.

İfade özgürlüğü ile kişilik hakları arasında denge

Anayasa Mahkemesi kararının gerekçesinde, tazminata hükmeden, ilk Derece Mahkemesinin, ulusal günlük gazetelerde yer alan haberin kaynağı olan başvurucunun ifade özgürlüğü ile davacının şeref ve itibarına saygı hakları arasında denge gözeten bir değerlendirme yapmadığını, söz konusu haber ve yazının, genel çıkarı ilgilendiren bir tartışmaya katkı sunup sunmadığı sorununa eğilmediğini, ayrıca haberin yapıldığı şartları göz önünde bulundurmadığına vurgu yaptı.

Haberin kamuyu bilgilendirme değeri 

Yine yapılan değerlendirmede, “Bir haber veya yazının kamuyu bilgilendirme değeri ne kadar yüksek ise kişinin söz konusu haber veya makalenin yayımlanmasına o kadar çok katlanması gerekir. Başvuruya konu gazete haberi, davacının söz konusu dönemde müdürü olduğu okulda meydana gelen olayların bir bütün olarak eleştirisine ilişkindir. Başvurucu, laik bir eğitim kurumunda kurşun dökmek gibi bilimsel dayanağı olmadığını düşündüğü bir eylemin yapılmasının kabul edilemeyeceğini, bu sebeple düşüncelerini gazetecilerle paylaştığını savunmuştur. Başvurucunun söz konusu gazete haberinde dile getirdiği düşüncelerin olgular temelinde gelişen genel yarar nitelikli bir tartışmaya katkı sunduğu ve içeriğinin kamunun merakını giderme isteğinin ötesine geçtiği kabul edilmelidir.” ifadelerine yer verildi.

Anayasa Mahkemesi sonuç olarak, sendika şube başkanının okul müdürü hakkında yaptığı açıklamalar sonrasında tazminata mahkum edilmesini, başvurucunun ifade özgürlüğünün ihlal edilmesi olarak görerek, başvurucunun yeniden yargılama talebinin KABULÜNE, ihlali ve sonuçlarını ortadan kaldırmak için yeniden yargılama yapmak üzere kararın bir örneğinin ilgili mahkemesine gönderilmesine karar verdi.

Mahkeme kararı

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.