logo yeni

MEMUR SENDİKAYA NASIL ÜYE OLUR?

Aktif . Yayınlanma Sendika

memur 5Usulüne uygun şekilde kurulmuş kamu görevlileri sendikalarına Devlet memurlarının serbestçe üye olmaları mümkün olabilmekle birlikte, sendika üyesi olma konusunda Kanunla bazı esaslar da getirilmiştir.

Kamu görevlilerinin ortak ekonomik, sosyal ve meslekî hak ve menfaatlerinin korunması ve geliştirilmesi için oluşturulacak sendikalara üye olmaya ilişkin hususlar 4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları Kanununda düzenlenmiştir.

Kanunda yer alan hükümlere göre;

-Devlet memurları, çalıştıkları işyerinin bulunduğu hizmet kolunda kurulmuş olan bir sendikaya serbestçe üye olabilirler.

-Aynı anda birden çok sendikaya üye olunamaz. Aynı anda birden çok sendikaya üye olunması durumunda, sonradan olunan üyelikler geçersiz sayılır.

-Devlet memurları, sendika üyeliğini; üç nüsha olarak doldurup imzalayacakları üye formuyla ilgili sendikaya başvurmaları ve başvurularının sendika yetkili organı tarafından kabul edilmesiyle kazanırlar. Yapılan üyelik başvurusu ilgili sendika tarafından 30 gün içinde reddedilmediğinde, üyelik isteği kabul edilmiş sayılır.

-Sendika üyelik başvurusu kabul edilmeyen memur, sendikanın bu kararına karşı 30 gün içerisinde ilgili iş mahkemesinde dava açabilir.

-Memurun sendika üyeliğinin kesinleşmesi durumunda, başvuru formunun bir örneği ilgili sendika tarafından memura verilir ve başvuru formunun bir örneği de 15 gün içinde memurun işverenine gönderilir.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.