logo yeni

KONCUK, SEÇİMDEN SONRA YAPILMASI GEREKENLERİ ÖZETLEDİ

Aktif . Yayınlanma Sendika

personel 6Türkiye Kamu-Sen Genel Başkan İsmail Koncuk, 7 Haziran Genel seçim sonuçları ve bu sonuçların  kamuda oluşacak yeni döneme etkilerini değerlendirdi.

Kamuda ayrımcılığa bir tepkidir

Koncuk değerlendirmesinde; “7 Haziran seçim sonuçları, haksızlığa, hukuksuzluğa, ötekileştirmeye, yandaşlara birinci sınıf insan muamelesi yapılırken, diğer insanların ayrımcılığa tabi tutulmasına, genç işsizliğe, adil olmayan gelir dağılımına,  tüm kurum ve kuruluşlarda yaşanan yönetici kıyımına, oluşturulan korku devletine, memur ve emeklinin yok sayılmasına karşı gösterilen bir tepkidir.” dedi.

Kamuda terör estirenler

Koncuk başta MEB olmak üzere, Sağlık Bakanlığı ve tüm kurum ve kuruluşlarda, adeta terör estirenlerin, İktidarın yaşadığı hezimette büyük rol aldıklarını belirterek, “Mesleğe yeni başlayan, stajyer memur ve öğretmenleri dahi tehdit eden, onları mesleğe başladıkları ilk günden cendereye sokan, stajyerliğimiz kalkmaz, endişesine sevk eden, malum güruh artık zapturapt altına alınmak zorundadır.” ifadelerini kullandı.

Yapılması gerekenler

Koncuk seçim sonrasında yaşanacakları ve yapılması gerekenleri ise şöyle özetledi:

1-Kamuda yandaş koruma devri sona ermiştir. Hangi mevki ve makamda olursa olsun, herkes, artık görevlerini yasal sınırlar çerçevesinde yerine getirecek, baskı, korku yöntemleri bir yöntem olmaktan çıkacaktır.

2-Kamuda İktidarın sayısal üstünlüğü ile çıkarılan, başta ucube teşkilat kanunları olmak üzere, tüm kanunlar yeniden gözden geçirilecek, başta yönetici atama olmak üzere, görevde yükselme kriterleri yazılı sınava bağlı olarak yapılacak, mülakat, performans gibi sübjektif uygulamalar kaldırılacaktır.

3-Geçmişte haksız yere, mülakat vb. haksız, hukuksuz yöntemlerle, görevden alınan tüm yöneticilere, hakları teslim edilecek, bu yöneticiler ve şube müdürleri ile ilgili verilmiş yargı kararları uygulanacaktır.

4-Öğretmenlere yönelik olarak çıkarılan, gerçekte zulümden başka bir şey olmayan stajyerlik programı değiştirilecek, performans, mülakat gibi saçma yöntemler kaldırılacaktır.

5- Aile birliğini bozan, ailenin kutsiyetine saygı duymaksızın hazırlanan Çerçeve Yönetmelik tamamen kaldırılacaktır.

6- Kamuda 4/C,4/B ve vekil gibi kadro dışı uygulamalar kaldırılmalıdır.

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.