logo yeni

calisanlar2 copy

ÖZELLEŞTİRMEDE TANINAN TERCİH HAKKINA İLİŞKİN SÜRE UZATIMI BAŞBAKANLIĞA GÖNDERİLMİŞ

Aktif . Yayınlanma Özelleştirme

ozellestirmeAsgari Ücret Tespit Komisyonunun toplantısında açıklamalarda bulunan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk ÇELİK, özelleştirme mağduru personelin durumuna da değindi.

Bakan Faruk Çelik özelleştirme kapsamındaki kurum ve kuruluşlarda çalışmakta olan personele tanınan tercihlerinden ilkinin bulundukları kurumlarda çalışmaya devam etmek, ikincisinin ise kamuya geçerek 4/C statüsünde çalışmaya başlamak olduğunu belirterek, “İşçi ve işverenlerle yaptığı görüşmede özelleştirilen kurumlarda özelleştirme gerçekleştirildikten sonra iki tercihte kalıyorlardı. Bunlardan biri çalıştıkları kurumlarda devam etmek veya kamuya geçerek 4/C statüsünde çalışmaya başlamak. Bu konudaki süre 6 aydı. Yani çalışanlar 6 ay içerisinde karar vermek durumundaydılar. Bu sürenin hem işveren hem de işçi kesimi tarafından yeterli bir süre olmadığı, kısa olduğu ifade edildi. Bu çerçevede bu sürenin 2 yıla çıkarılması bize iletildi. Dün yaptığımız görüşmelerde, özelleşen kurumlarda işçinin tercihine sunulan 6 aylık özelleşen kurumlarda işçinin tercihine sunulan süreyi 2 yıla çıkarmak için gerekli düzenlemeyi Bakanlar Kurulu kararının yayınlanması için Başbakanlığa göndermiş bulunuyoruz” diye konuştu.

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.