logo yeni

calisanlar2 copy

ÖZELLEŞTİRME ATAMALARINDA NELERE DİKKAT EDİLİYOR?

Aktif . Yayınlanma Özelleştirme

personel3Devlet Personel Başkanlığı, Özelleştirme programına alınan veya özelleştirilen kuruluşlardaki 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa tâbi olarak veya sözleşmeli statüde çalışmakta olanlar ile iş kanunlarına tabi olarak görev yapmakla birlikte toplu  iş sözleşmesi hükümlerinden yararlanmayan personelin ataması yapılırken dikkat edilen ilke ve kuralları bir yazıyla bildirdi.

Başkanlık, Enerji, Sanayi ve Maden Kamu Emekçileri Sendikasının başvurusu üzerine verdiği cevabi yazıda, özelleştirilen ya da kapsamda olan kurumlardaki personelin, diğer kamu kurum ve kuruluşlarının boş kadrolarına ataması yapılırken esas aldıkları ilke ve kuralları açıklamış oldu.

Buna göre, Devlet Personel Başkanlığı, 666 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile farklı kurumlardaki kamu görevlilerinin mali haklarının eşitlendiği düşüncesinden hareketle atama yaparken şu ilkelere dikkat ediyor:

1) İlgili personelin atama teklifleri, öğrenim durumları ve çalışmakta oldukları kadro ve pozisyonlara uygun münhal kadrolara yapılmaktadır.

2) Atama teklifleri, 190 sayılı Kanun Hükmünde Kararname kapsamındaki kamu kurum ve kuruluşlarına yapılmakta olup, üst kurullar, kamu iktisadi teşebbüsleri ve mahalli idareler gibi kuruluşlara doğrudan atama teklifinde bulunulmamaktadır. Bahse konu kuruluşlardan talep gelmesi halinde bu kuruluşlara atama teklifi yapılmaktadır.

3) Görevde yükselme niteliğinde atama teklifi yapılmamaktadır.

4) İlgili personelin bildirim tarihindeki aylık ve diğer mali hakları esas alındığından söz konusu personelin aylık ve diğer mali hakları atama teklifi yapılan kurum ve kuruluşa göre değişiklik arz etmemektedir.

5) Atama teklifi yapılarak göreve başlayan personelin fark tazminatının kapanmasına ilişkin kurumlarda 666 sayılı KHK hükümlerinin uygulandığı ve aynı unvanlı kamu görevlilerinin aylıkları arasında herhangi bir farklılık bulunmadığı göz önüne alındığında farklı kurumlara atanan personel arasında herhangi bir eşitsizlik bulunmamaktadır.

6) Kadro ve pozisyon imkanları çerçevesinde ilgililerin atama tekliflerinin tamamına yakını birinci il tercihlerine yapılmaktadır.

7) Talep yazısı veya belgeye dayalı haklı bir mazereti bulunanların talepleri kadro ve pozisyon imkanları çerçevesinde gerçekleştirilmektedir.

İlgili yazı

ozellestirmede-dikkat-edilen-hususlar-1ozellestirmede-dikkat-edilen-hususlar-2

 

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gerekmektedir.

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.