logo yeni

calisanlar2 copy

MALİYE BAKANLIĞI MAAŞLARI GERİ ALMAYACAK

Aktif . Yayınlanma Özelleştirme

Maliye bakanlığı, Eylül ayı içerisinde bazı personeline yazı göndererek, yıllardır aylıklarının yanlış hesaplandığını ve bu nedenle fazla ödenen maaşların yasal faiziyle birlikte geri ödenmesini istemişti.

Bu konu, Sitemizde 18 Eylül 2012 tarihinde "Maliye Bakanlığı Maaşları Geri İstiyor" başlığı ile verilmişti. Haberimiz üzerine Sitemizle iletişime geçerek görüş ve bilgi talebinde bulunan personelin, haklarında yapılan uygulamanın yanlışlığı konusunda elde ettikleri bilgi ve belgelere istinaden Maliye Bakanlığı'na yaptıkları itiraz, Bakanlık tarafından değerlendirilerek uygun görüldü.

Özel Hizmet Tazminatları geri istenmişti

Maliye Bakanlığı, bazı personeline yazı göndermiş ve özelleştirme uygulamaları kapsamında atanmış "Uzman" unvanlı personelin 7-8 yıldan beri  özel hizmet tazminatının %60 yerine %75 olarak uygulandığını ileri sürerek, fazla ödenen miktarların yasal faiziyle birlikte geri ödenmesini istemişti. Personelin yaptığı itirazları ise, fazla ödemenin memur tarafından kolaylıkla fark edilebilecek bir tutar olduğu gerekçesiyle reddedilmişti.

Konuya ilişkin olarak Sitemize yapılan başvurular üzerine, 21 Eylül 2012 tarihinde "Özelleştirme Kapsamında Atanan Personele Kötü Muamele" başlığı ile yaptığımız haberde, Maliye Bakanlığı'nın talebinin hukuki dayanağının olmadığı tüm yönleriyle ortaya konulmuştu.

Hata yapıldığı kabul edildi

İlgili personelin, Sitemizden elde ettiği bilgi ve belgeleri de kanıt göstermek suretiyle Maliye Bakanlığı'na yaptıkları ikinci itiraz başvuruları, Bakanlık tarafından uygun görüldü. Bütçe ve Mali Kontrol Genel Müdürlüğü'nün Personel Genel Müdürlüğüne hitaben yazdığı 18 Ekim 2012 tarihli yazıda, "... "Uzman(Özelleştirme)" kadrosunda görev yapan personelin 1, 2 ve 3 üncü dereceli kadroda bulunması ve yüksek öğrenim mezunu olması durumunda ...  %75 oranında özel hizmet tazminatının ödenmesi gerektiği..." belirtilmiştir.

Personel arasında ayrım devam ediyor

Maliye Bakanlığ'ının, açık yanlış işeminden geri adım atması olumlu değerlendirilirken, özelleştirme uygulamaları kapsamında teşkilatlarına atanmış ve yıllardır verilen her görevi yapan, diğer personele göre iş verimi ve hizmet anlayışı bakımından da olumsuzluk bulunmayan personelin, hala Bakanlık tarafından kabullenilmemiş  olduğunun resmi yazılarda  "Uzman(Özelleştirme)" tanımlaması ile dile getirilmesi üzüntüyle karşılanmıştır.

İlgili personele, 2 aydan beridir haksız yere yaşatılan sıkıntı için, geçmiş olsun diyoruz.

logokucuk

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.