logo yeni

SGK ÇALIŞANI 12 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Aktif . Yayınlanma mansethaber

tutuklama 2Bursa Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri tarafından başlatılan soruşturma kapsamında SGK personeli 12 kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

Aralarında SGK eski İl Müdürlerinin de bulunduğu kişiler, 4 farklı ilde yapılan operasyon ile gözaltına alınırken, gözaltı sayısının artabileceği belirtiliyor.

Bursa Emniyet Müdürlüğü ekipleri 2014 yılı kasım ayında SGK Bursa İl Müdürlüğü'ne, 2008 yılında işe alınan sözleşmeli bir personelin şikayet dilekçesi üzerine savcılığın izniyle baskın yapmıştı. Soruşturmada, kuruma alınan santral telefonunun iç ve dış tüm görüşmeleri kayıt altına aldığı, depoya kaldırılan tüm malzemelerin kaybolduğu ve kurum içinde ilgisiz kişilerin yetkilendirildiği iddiaları yer almaktaydı.

2014 Kasım ayından beri yürütülen soruşturma çerçevesinde, bilişim merkezinde görevlendirilen bir çalışanın yapılan telefon görüşmelerini usulsüz şekilde kopyaladığı, kuruma prim borcu olanları belirlendiği öne sürülürken, ihalesiz alımlar yapılarak kurumun zarara uğratıldığı ve bazı firmalara haksız kazanç sağlandığı iddia edildi.

Bursa Cumhuriyet Savcılığının talimatıyla, Bursa polisi sabah erken saatlerde Gürsu ilçesinde 2 SGK çalışanını gözaltına aldı. Çok sayıda adrese eş zamanlı baskın yapan ekipler, aralarında SGK eski İl Müdürlerinin de bulunduğu kişileri 4 farklı ilde gözaltına aldı. 12'ye ulaşan gözaltı sayısının artması bekleniyor.

Bu arada, soruşturma kapsamında, kurumun BağKur ile birleşmesi sırasında hurdaya ayrılan çok sayıdaki mobilya ve diğer ofis eşyalarının akıbetininde araştırıldığı öğrenildi.

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.