logo yeni

ÇAYKUR MEVSİMLİK İŞÇİ KURA ÇEKİMİNDE TARTIŞMALAR YAŞANDI

Aktif . Yayınlanma mansethaber

ise girmeÇAYKUR'un Rize, Trabzon, Artvin ve Giresun tesislerinde mevsimlik işçi alımlarına ilişkin kura çekimlerinde tartışmalar yaşandı.

ÇAYKUR’dan yapılan açıklama ile Rize, Trabzon, Artvin ve Giresun illerindeki tesislerde 3 bin 500 mevsimlik işçinin kura ile alınacağı açıklanmıştı.

Kapalı Spor Salonunda yapılan ve 5 binin üzerinde kişinin izlediği kura çekimi sırasında yönteme itiraz edenlerle görevliler arasında gergin anlar yaşandı.

3 bin 500 kişiden 2 bin 375' i Rize’deki tesislerde işe alınacak. Rize tesisleri için başvuruda bulunan 16 bin 100 kişi arasında kura çekimi yeni Kapalı Spor Salonunda gerçekleştirilirken, kura çekimine noter, Çaykur Genel Müdür Yardımcısı ile yaklaşık 5 bin kişi katıldı.

Kura çekimi sırasında salondaki ses sisteminin yetersizliğine tepki gösterenler ıslıklarla protestoda bulunurken, protestolar ses sisteminin düzeltilmesi ile sona erdi.

Kura çekiminin toplu olarak değil de, fabrikalar için ayrı ayrı çekilmesini talep eden izleyiciler ile noter harasında tartışma yaşanırken, tartışmalar araya giren görevliler tarafından engellendi. Kura çekiminin yapılacağı torba salondakilere gösterildikten sonra numaralar içerisine konuldu. Kura çekimine geçilmeden önce salonun dört bir yanından ikişer izleyicinin gözlemci olarak alana gelmesi istendi. Bir anda onlarca kişi noterin olduğu alana hücum edince karmaşa yaşandı. Alandan ayrılmak istemeyen kişilerle görevliler tartıştı.

Kura çekimini başlatan Rize 1'inci Noteri ilk numarayı çektikten sonra elindeki torba yere düştü, numaralar etrafa saçılınca, salondakiler alkış ve ıslıklarla duruma tepki gösterdi. Tek tek toplanan ve torbaya konan numaraların ardından kura çekimine devam edildi.

Mevsimlik iş için Rize, Trabzon, Artvin ve Giresun illerindeki İşkur İl Müdürlüklerine 10 gün içinde 26 bin 31 kişi başvuru yaptı. 2 bin 375 kişinin işe alınacağı Rize'de başvuru sayısı 16 bin 100, 783 kişinin işe alınacağı Trabzon'da ise 5 bin 192 olmuştu.

Aynı şekilde, 276 kişinin işe alınacağı Artvin'de 3 bin 3, 66 kişinin işe alınacağı Giresun'da da ise bin 736 kişi başvuru yaptı.

İş için başvuran adaylardan kurada adı çıkanların 2 bin 370'i yaş çay yükleme ve boşaltmada çalışırken, işçilerden 600'ü meslek ve teknik lise ile yüksek okul mezunu, 180'i mevsimlik Ziraat ve Orman Mühendisi, 350'si de çay eksperi olacak.

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.