logo yeni

20-21-22 MAYIS'TA AİLE HEKİMİNİZE ULAŞAMAYABİLİRSİNİZ

Aktif . Yayınlanma mansethaber

saglik4Türk Tabipleri Birliğinden (TTB) yapılan açıklamada, Aile Sağlığı Merkezleri ve Toplum Sağlığı Merkezlerinde 20-21-22 Mayıs tarihlerinde iş bırakma eylemi yapılacağı açıklandı.

Sağlık Bakanlığı, aile hekimlerine Cumartesi günü nöbet uygulaması getirmiş bunun üzerine çeşitli sendika ve meslek örgütlerinin kararıyla bazı aile hekimleri tarafından nöbet tutmama eylemleri başlamıştı.

Bakanlık bu eylemlere karşı Yönetmelik değişikliği yaparak, nöbet tutmayan aile hekimlerine verilen ceza puanını 20’ye yükseltmişti. 100 ceza puanı alan bir aile hekiminin sözleşmesi fesh edilirken, Sağlık Bakanlığının nöbet eylemlerine karşı aldığı bu tutum da tepki görmüştü.

İstanbul Tabip Odası’ndan konuyla ilgili yapılan açıklamada 20-21-22 Mayıs tarihlerinde hizmet üretmeme eylemi ilgili olarak şu ifadelere yer verildi:

“Sağlık Bakanlığı, bizden haftada 40 saat çalışmamıza ek olarak Cumartesi günleri de fazladan çalışmamızı istiyor. Üstelik acil sağlık hizmeti vermemizi, kayıtlı olsun olmasın her gelen hastaya bakmamızı emrediyor.

Bizler, ASM’de acil hizmeti vermenin, acil sağlık hizmeti için hem yetişmiş insan gücü hem de alt yapısı bakımından Aile Sağlığı Merkezlerinin uygun olmayacağını, bu durumda hem biz çalışanların hem de hastalarımızın zor durumda kalacağını biliyoruz.

Bizler, hastanelerin olmadığı bölgelerde zaten normal mesai dışı hizmetlerden, aşı kampanyalarından, gece yarısı ölü muayenesi yapmaktan kaçınmadık ancak yeterli dinlenme hakkımızı elimizden alarak, bizleri daha uzun saatler çalıştırmak isteyen Sağlık Bakanlığı’na karşı yaklaşık 5 aydır Cumartesi nöbetlerine gelmeyerek hakkımızı korumaya çalışıyoruz.

Haklarımızı korumamıza bile tahammül göstermeyen Sağlık Bakanlığı, bizleri 16 Nisan 2015 tarihinde çıkardığı yönetmeliğe dayanarak işten atmakla tehdit ediyor.

Hakkımızı, hukukumuzu dile getirdiğimiz için bizi işten atmakla tehdit eden Sağlık Bakanlığı’na karşı tek çıkar yolumuz kalıyor; topluca iş bırakma eylemleri yapmak.

Bu nedenle sizlerin hoş görüsüne sığınarak 20-21-22 Mayıs günleri ASM’lerimizi açmayacağız, sesimizi, taleplerimizi her kesime duyurmaya çalışacağız.

Halkımızın eşit, ücretsiz, iyi sağlık hizmeti alma hakkını savunduğumuzu bir kez daha belirterek;

Taleplerimiz karşılık bulana kadar eylemelerimizi sürdüreceğimizi bildirir, mücadelemize destek olacağınız inancıyla saygılar sunarız.”

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.