logo yeni

NİSANDA ENFLASYON BEKLENTİLERİ AŞTI

Aktif . Yayınlanma mansethaber

enflasyonTürkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Nisan ayına ilişkin Tüketici Fiyat Endeksi ile Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi rakamlarını açıkladı.

Açıklanan rakamlara göre, Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) nisanda yüzde 1,63, Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) yüzde 1,43 arttı. Yıllık enflasyon tüketici fiyatlarında yüzde 7,91, yurt içi üretici fiyatlarında yüzde 4,80 oldu.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, nisan ayı itibarıyla 12 aylık ortalamalar dikkate alındığında tüketici fiyatları yüzde 8,57, yurt içi üretici fiyatları yüzde 7,36 arttı.

En fazla artış

Ana harcama grupları itibariyle 2015 yılı Nisan ayında endekste yer alan gruplardan gıda ve alkolsüz içeceklerde %1,63, ev eşyasında %1,35, lokanta ve otellerde %1,27 ve çeşitli mal ve hizmetlerde %1,24 artış gerçekleşti.

Beklentiler

Ekonomistler, TÜFE'de nisanda yüzde 1,34 artış öngörmüşlerdi. Ankete katılan 14 ekonomistin yıl sonu enflasyon beklentileri yüzde 6,40-8 aralığında yer almıştı.

Bu arada, martta TÜFE yüzde 1,19, Yİ-ÜFE yüzde 1,05 artmıştı. Yıllık enflasyon ise söz konusu ayda TÜFE'de yüzde 7,61, Yİ-ÜFE'de ise yüzde 3,41 olarak gerçekleşmişti.

Memur zammı

Yılın ilk 4 ayında enflasyon böylece %4.71 e ulaşırken, Devlet memurlarının ilk 6 ayda aldıkları %3 zam aşılmış oldu. Bu durumda Temmuz ayında memurlara %3 altı aylık zam dışında enflasyon farkı zammı da yapılacak. Şu anki rakamlara göre, Temmu'da %1.71 enflasyon farkı zammı yapılacak.

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.