logo yeni

AİLE VE SOSYAL POLİTİKALAR BAKANLIĞI BİNASI ENGELLİLERE UYGUN DEĞİL Mİ?

Aktif . Yayınlanma mansethaber

engelli 3Başka kurumlara “engelliler için erişilebilirlik" kuralları hakkında görüş veren Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının kendi hizmet binasının engelli bireylere uygun olmadığı iddiaları Bakan İSLAM’a soruldu.

Milletvekili Sezgin TANRIKULU, verdiği soru önergesinde, başka kurumlara “engelliler için erişilebilirlik" kuralları hakkında görüş veren Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının kendi binasının engelli bireylere uygun olmadığı; Bakanlığın Söğütözü’ndeki Genel Müdürlük binasında engellilerin 45 dakika asansör sırası beklediği; sıra beklemek istemeyen bedensel veya görme engellilerin ise ya mesaiden çok önce Bakanlığa geldiği ya da yoğunluk geçinceye kadar Bakanlık girişinde bir yerde beklemek zorunda kaldığı; bina içinde gidecekleri yere zar zor da olsa ulaşan engelliler, sadece bir üst veya bir alt kata gidebilmek için de büyük zorluk çektiği; asansörlerde tek ve çift kat ayrımı olduğu için engellilerin gitmek istedikleri kata çıkması için en alt kata inip asansör değiştirmesi gerektiği; engelliler Söğütözü’ndeki binaya erişim için otobüs ya da dolmuş hattı da bulunmadığı ve binaya ulaşım ya özel araç ile ya da taksiyle sağlanabildiği iddialarına yer verdi ve konuyla ilgili olarak Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İSLAM’a şu soruları sordu.

1-Başka kurumlara “engelliler için erişilebilirlik” kuralları hakkında görüş veren Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının kendi binasının engelli bireylere uygun olmadığı iddiası doğru mudur?

2-İddia doğru ise, binanın engelli bireylerin kullanımına uygun hale getirilmemesinin sebebi nedir?

3-Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Genel Müdürlük binasında engelli bireylerin erişimini kolaylaştıran yönleri nelerdir?

4-Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Genel Müdürlük binası projesi kim ya da kimler tarafından hazırlanmıştır?

5-Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Genel Müdürlük binası projesi kim ya da kimler tarafından onaylanmıştır?

6-Genel Müdürlük binasında engellilerin asansörlerin her birinden istediği kata çıkabilmek için 45 dakika asansör sırası beklemesi gerektiği iddiası doğru mudur?

7-İddia doğru ise, engellilerin asansörlerin her birinden istediği kata çıkabilmek için 45 dakika asansör sırası beklemesinin gerekçesi nedir?   

8-Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Genel Müdürlük binasının “engelliler için erişilebilirlik” yönünden denetlenmemesinin sebebi nedir?     

9-Engellilerin Söğütözü’ndeki binaya erişim için otobüs ya da dolmuş hattı da bulunmadığı, binaya ulaşımın özel araç ile ya da taksiyle sağlandığı iddiası doğru mudur? 

10-İddia doğru ise, engellilerin Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Genel Müdürlük binasına ulaşımı için otobüs ya da dolmuş hattı konulması girişimde bulunulmuş mudur? Bulunulmadıysa, gerekçesi nedir?

11-İddia doğru ise, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Genel Müdürlük binasına ulaşımı için otobüs ya da dolmuş hattı ne zaman konulacaktır?

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.