logo yeni

KARAYOLLARINDA ÇALIŞAN TAŞERON İŞÇİLERE KADRO VERİLİYOR

Aktif . Yayınlanma mansethaber

isci 2Karayolları işçileriyle bir araya gelen Başbakan Ahmet Davutoğlu, karayollarında çalışan taşeron işçilere kadro verileceğini açıkladı.

Davutoğlu’nun açıklamalarından satırbaşları şöyle oldu:

Alt işveren olarak çalışan işçilerimizin haklarını tanzim ettik. Onlara üç yıl şartı getirdik, ücretli izin şartı sağladık. Toplu iş sözleşmelerinden yararlanma hakkını genişlettik. Ücretlerin tam ve zamanında ödenmesi şartını getirdik. Kıdem tazminatlarının kamu tarafından ödenmesi şartını da getirdik. Geçen sene 2014 eylül ayında, yani taşeron işçileriyle asıl işçiler arasındaki eşitsizlikleri giderdik.

Asıl işi yapan taşeron işçi olarak çalıştırılamayacak

Ama 2014 Eylül ayında, sayın cumhurbaşkanımızın başbakanlığında başlayan yasal süreç tamamlandı ve alt işverenlerin düzenlenmesiyle ilgili yasal çerçeve oluşturduk. Artık asıl iş yapan hiç kimse taşeron işçi olarak çalıştırılmayacak.

Net bir ayrım getiriyoruz. Asıl iş yapanlar, yardımcı iş yapanlar. Bunları tanımlayacağız. O günden bugüne bütün kurumlarımızla tek tek tasnif ediyoruz, belirliyoruz. Asıl iş yapılan alanlarda kesinlikle taşeron işçi uygulamasına son vereceğiz.

Kadro veriyoruz

Yardımcı iş, hizmet alımı alanlarını da tek tek tanımlayıp sınırlayacağız. Teknoloji gerektiren alanlarda, belli ihtisas alanlarında yardımcı iş uygulamasına devam edeceğiz. İlk adım olarak işte sizlere, karayollarında çalışan taşeron işçilerimize kadro imkanı veriyoruz.

Asıl işi siz yapıyorsunuz

Ben tek tek sizlerin nerelerde ne şartlarda çalıştığınızı dinledim. Ve açık bir şekilde gördüm ki, karayollarında çalışan sizler asıl iş yapıyorsunuz, yardımcı iş yapmıyorsunuz. Onun içinde bu gerekçeyle ilkesel olarak sizlerin kadroya alınmasının bizim sorumluluk alanımızın içine girdiğine karar verdik.

Hem yaptığınız işin mahiyeti olarak, hem de ulaştırma bakanlığımızın ihtiyaçları çerçevesinde bundan sonra da sizin emeğinize ihtiyacımız var. Daha çok yollar yapacağız.

Tasnif yapacağız

Bu ilk aşamadan sonra diğer yardımcı iş durumunda çalışan bütün sektörlerde tek tek tasnifi yapacağız. Bu kutlu müjdeyi seçim sonrası yapacağımız düzenlemelerle, asıl işte çalışan taşeron işçilerimize bu müjdeyi seçim sonrası vereceğiz inşallah. Tek kriterimiz var asıl işte çalışıyor olmak ve ihtiyaç sahibi olmak. İnşallah devletimiz muktedirdir.

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.