logo yeni

DANIŞTAY'DAN ORTAÖĞRETİMDE BAŞÖRTÜSÜ KARARI

Aktif . Yayınlanma mansethaber

adalet 3Ortaöğretimde başörtüsünü serbest bırakan Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Okul Öğrencilerinin Kılık ve Kıyafetlerine Dair Yönetmelikte Değişiklik Yapılması Hakkında Yönetmeliğin birinci maddesinin yürütmesinin durdurulması reddedildi.

Bir öğrenci velisi tarafından söz konusu yönetmeliğin birinci maddesinin, Türk milli eğitiminin gereklerine ve laik eğitim sistemine aykırı olduğu iddiasıyla iptali ve yürütmesinin durdurulması amacıyla Danıştay’da dava açılmıştı.

Davada, Başbakanlık ve Milli Eğitim Bakanlığı özetle, Anayasanın din ve vicdan hürriyeti ile eğitim ve öğrenim hakkını düzenleyen maddeleri ile uluslararası sözleşmelere aykırılık taşımayan dava konusu düzenlemenin hukuka uygun olduğu savunulmuştu.

Danıştay 8. Dairesi, kararında, İdari Yargılama Usulü Kanunu'na göre, idari işlemin uygulanması halinde giderilmesi güç veya olanaksız zararların doğması ve idari işlemin açıkça hukuka aykırı olması koşullarının birlikte gerçekleşmesi durumunda yürütmenin durdurulmasına karar verileceği kuralının yer aldığı belirtilerek, yürütmeyi durdurma talebi reddedildi.

İptal talebine ilişkin esas incelemesi ise 8. Daire tarafından daha sonra yapılacak.

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.