logo yeni

BAKAN ÇELİK'TEN TAŞERON VE EMEKLİLİKLE İLGİLİ AÇIKLAMALAR

Aktif . Yayınlanma mansethaber

taseronÇalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, özel bir televizyon kanalında taşeron işçiler, erken emeklilik gibi konularda açıklamalarda bulundu.

Faruk ÇELİK’in açıklamasından bazı satırbaşları:

Taşeron işçilerin durumu

* Taşeron işçilik sorunu yasal olarak halledildi. Toplu sözleşme hakkını getirdik. Kıdem tazminatları yoktu. Artık güvence altında.

* Asıl işte çalışıyorsa bir işçi onlarla ilgili eleman ihtiyacı varsa kadroya alınması eleman ihtiyacı yoksa da tazminatlarının verilmesi gerekiyor.

* Yarın yapılacak sözleşme imzalanmasında Başbakanımız açıklayacak

Muhalefetin vaatleri

* Muhalefetin vaatlerinin çoğu şu anda uygulanıyor. Bunlar ayağı yere basmayan projeler. Ana muhalefet partisi lideri 158 eylem ve projeden bahsediyor 101'i şu an fiili olarak uygulanıyor. Kalanı nedir peki gerçeği yansıtmayan tablolardır.*  Emeklilere iki ikramiye verelim diyorlar, biz aklımızı kaçırmadık ki kim vermek istemez? Verilmesi gerekeni vermezseniz maaşa muhtaç edersiniz.

* Emeklilerin maaşlarının 3 kat 4 kat arttırdık. Pastanızı büyüklüğü neyse ona göre sosyal yatırımlarda bulunacaksınız.

* Vaatlerin sebebi ülkenin başına gelmek değil, partinin başında kalabilmek. Üzüntü verici bir durum

Emeklilikte yaşa takılanlar

* Emeklileri yaşa biz takmadık. Kılıçdaroğlu'nun yöneticilik yaptığı dönemlerde getirildi. Neden bunu yaptılar Kılıçdaroğlu açıkladı; iflas ettik diyor. Böyle soruna girmiş bir kurum için 99'da böyle bir çözüme gidiyorlar.

Erken emeklilik

*Sağlıkta yeni bir düzenleme yapılabilir. Ona bir çözüm bulunacak. Buna erken emeklilik derseniz sistemi çökerten bir durum. Dünyada yok ki. 6 milyar liradır bunun maliyeti. 

Sosyal Güvenlik destek primi

* Her şeyi kaldırabilirsiniz. Aylık geliri 1500 lira siz diyorsunuz ki 5 bin lira, verirsiniz ama kaç ay verebilirsiniz.

* Kesintiler gelir amaçlı yapılmıyor amaç otokontrol

İşsizlik maaşı

* Bunlar iyileştirilebilir. Lokal olarak böyle bir şey söylenmesi doğru değil. Biz sürelerin kısaltılması tabi ücretlerinde çoğaltılması için çalışıyoruz.

Seyyanen emekli zammı

*Seyyanen zamdan yararlanan ve 1100 TL altında maaş alan 5 milyon emekli var. 

Taksim açılacak mı?

*Emekçilerin sorunlarını mı çatışmaları mı ön plana çıkaracağız. Çalışanların hakkını, hukukunu bir manifestoya dönüştürüp hükümetin önüne konmalı. Alan mücadelesi mutlaka orada bir anma olmalı. Onda bir problem yok. 1 Mayıs'ta illa da orada olacağız. Taksim'in dışında 1 Mayıs düşünmüyoruz düşüncesi doğru değil. 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.