logo yeni

ÖĞRENCİSİNE ZORLA KELİME-İ ŞEHADET GETİREN ÖĞRETMENE NE OLDU?

Aktif . Yayınlanma mansethaber

ogretmen8Milli Eğitim Bakanı Nabi AVCI, öğrencisine zorla “Kelime-i Şehadet” getirmesini isteyen din öğretmeni ile ilgili soruya cevap verdi.

İzmir Milletvekili Alaattin Yüksel tarafından TBMM’ye sunulan soru önergesinde, İzmir’in Bayraklı ilçesindeki Cemil Atlas Ortaokulu’nda Din Kültürü öğretmenliği yapan bir kişinin ders sırasında Alevi öğrencileri ayağa kaldırarak, “kelime-i şahadet” getirmelerini istediği iddialarına yer verilmişti.

Yüksel önergesinde bu iddialarla ilgili olarak,

-İddia doğruysa Alevilere yönelik ayrımcılık içeren bu yaklaşıma sahip öğretmen hakkında herhangi bir inceleme veya soruşturma başlatılmış mıdır?

-Öğretmene, ‘Neden sadece Alevi öğrencilerden bu tür bir talepte bulunduğu’ sorulmuş mudur?

-Öğretmeni uyaracak mısınız?

-Bu konuda velilerden bakanlığınıza ulaşmış herhangi bir şikâyet başvurusu var mıdır?

-İzmir’deki okullarda, Din Kültürü dersi vermek üzere, dışarıdan görevlendirilen imam, vaiz, müezzin sayısı nedir?

sorularını yöneltmişti.

Milli Eğitim Bakanı Nabi AVCI imzasıyla gelen cevapta “Söz konusu öğretmenin okuldaki görevinin iptal edildiği, sözü edilen konuda daha önce yapılmış bir başvurunun olmadığı, il genelinde Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersini vermek üzere yapılan görevlendirme sayısının 163 olduğu, farklı branşlarda olmak üzere olarak atanan herhangi bir yöneticinin bulunmadığı belirtilmektedir.” ifadelerine yer verildi.

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.