logo yeni

TÜRK-İŞ'İN KAMU İŞÇİSİNE ZAM TALEBİ BELLİ OLDU

Aktif . Yayınlanma mansethaber

toplantiKamu kurum ve kuruluşları bünyesinde istihdam edilen, yaklaşık 210 bin işçinin 2015-2017 dönemini kapsayan toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde Türk-İş %15 zam istedi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay ve beraberindeki heyeti kabul etti.

Bakan Çelik, 2015-2017 dönemi toplu iş sözleşmesine ilişkin görüşmelerin seçimden önce bitirilmesine gayret edeceklerini belirterek, "Kamuda bu yıl başından itibaren yürürlüğe girecek olan bu toplu sözleşme kapsamında yaklaşık 200 bin işçi bulunuyor. Toplamda 166 toplu iş sözleşmesi akdedilecek. 20 iş kolunun 16'sında kamu işveren sendikaları ile işçi sendikaları arasında toplu iş sözleşmesi görüşmeleri yürütülecek. Alacağımız bu talepler, belli bir periyotta taraflar arasında görüşülecek ve inanıyorum ki uzlaşı ile neticelendirilecek." ifadelerini kullandı.

Grev aşaması yaklaşıyor

Türk-İş Genel Başkanı Atalay da bazı sendikalar için yaklaşık 20 gün sonra toplu sözleşme görüşmesi döneminin sona ereceğini ve bu sendikaların grev aşamasına geleceğini ifade etti.

Atalay, "Sözleşmelerin mayıs ayı içerisinde bağıtlanması için başta sayın Başbakanımız ve Çalışma Bakanımız ile görüştük. Bugün de Türk-İş Kamu Kesimi Toplu İş Sözleşmesi Koordinasyon Kurulunun resmi teklifini Sayın Bakanımıza sunuyoruz" diye konuştu.

Kamu işçisi toplu iş sözleşmesi talepleri

Türk-İş tarafından Bakan Çelik'e sunulan öneriye göre, yüzde 15 zam talebi ve aylık 2 bin 350 liranın altındaki ücretlerin 2 bin 350 liraya yükseltilmesini talep edildi.

Ayrıca, toplu iş sözleşmesinin birinci ve ikinci yıllarında işçilerin yıl boyunca ödeyeceği yüzde 15'lik gelir vergisini aşan vergilerin işverence karşılanmasını isteyen Türk-İş, kamu işçisi için günlük 10 lira yemek parası, aylık 275 lira sosyal yardım ve yıllık 150 lira giyim yardımı talebine de yer verdi.

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.