logo yeni

ELEKTRİK VE DOĞALGAZA ZAM VAR MI?

Aktif . Yayınlanma mansethaber

elektrikTBMM'nin açılışının 95. yıl dönümü dolayısıyla düzenlenen resepsiyonda gazetecilerin sorularını yanıtlayan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız, elektrik ve doğalgaza zam yapılıp yapılmayacağı konusunda açıklama yaptı.

Zam yok

Basın mensuplarının elektrik ve doğalgaza zam konusundaki sorularına cevap veren Yıldız, doğalgaza ve elektriğe herhangi bir zam olmadığını bildirdi.

Yıldız, PKK tarafından bölgede elektrik hattına verilen zarara da değindi. 154 kilovoltluk bir iletim hattının ana direğinin PKK tarafından havaya uçurulduğunu belirten Bakan Yıldız, şöyle konuştu:

"Şimdi biz düzeltmeye çalıştıkça yıkmaya çalışan, bozmaya çalışan bir yapı varsa bunu da bütün açıklığıyla beraber teşhir ederiz. Kestiği elektrik Kürt vatandaşımızın elektriği. O bizim vatandaşımız. Komple Şırnak ve bütün bölgeyi etkiliyor. Oradaki üreten santralin yolundaki direk bu. Kimin elektriğini kesiyorsunuz? Türkiye Cumhuriyeti devletinin, düşmanı olduğunuz Türkiye Cumhuriyeti devletinin mi oradaki vatandaşın mı? Vatandaşın elektriğini kesiyorsunuz. Türk'ü, Kürt'ü ayrım yapmaksızın oradaki bütün vatandaşımıza götürdüğümüz hizmet bu."

Akkuyu endişeleri

"Akkuyu Nükleer Santraline ilişkin toplumun duyduğu kaygılar var. Bu konuda ne diyeceksiniz?" sorusu üzerine Yıldız, "Biz bir Amerikalıdan daha az cesaretli değiliz, bir Almanya'dan da Japonya'dan da Fransa'dan da... Niçin biz korkalım? Dünya, 442 nükleer santralini Paris'e 90 kilometre, Madrid'e 70 kilometre mesafede yaparken, onun turisti korkmuyor da niye bizim turistimiz korkuyor. Niçin onlar, o kaygıya sahip değiller? Biz üçüncü dünya ülkesi değiliz" yanıtını verdi.

Kayıp kaçakta borcunu kapatan iller

"Kayıp, kaçak elektrikte yeniden yapılandırmalar devam ediyor mu borcunu kapatan iller var mı?" sorusuna Yıldız, şu yanıtı verdi:

"Devam ediyoruz. Batman'ı bir kısım noktalarda çok iyi gördük. Urfa'da ciddi bir kıpırdanma var. Diyarbakır'ın bazı bölgelerinde var. Çözüm Süreci'nin, siyasi, idari konuların yanında teknik açıdan da bize yarayacağı kanaatindeyim enerji sektörü olarak. Biz başkasının parasını harcamayacağız, borçlanma limitleri de belli olan bir kalemimizi harcayacağız. Kamu bütçesi sonuçta bu. O yüzden seçim dönemlerinde vatandaşımızın tepkisi bunları ayırt edebilecek durumda. Sağduyusuna, sezgisine güvendiğimiz yapı bu. Vatandaşımız bunu çok iyi ayıklıyor. Her malın bir değeri var. Ben, bunu 100 liraya almak istiyorum ama 200 lira piyasa değeri, ne yapacaksın? Elektrik fiyatı yarı fiyatına düşse, iki katına çıksa onun bir piyasa değeri var. Şunu gözden kaçırmamamız lazım; Şu anda Avrupa'nın en ucuz üç ülkesinden bir tanesiyiz, doğalgazda da en ucuz ülkesiyiz. Daha ucuz olabilir mi? Piyasa değeri şu anda bu."

Trafoya giren kediler

"CHP'nin trafolu ve kedili reklam filmi ile vaatleri konusunda düşünceniz nedir?" sorusuna, Yıldız, "Ben o cümleyi kullanırken, bakın espri olarak alacaksınız ama böyle bir gerçek var diye bahsetmiştim. Bahsettiğim her cümlenin gerçek payı var. Espri yanı ağırlık kazanmış olabilir. Ben bunlardan dolayı bir alınganlık göstermiyorum" yanıtını verdi.

"Seçimlerde kedilerin girmemesi için bir önlem olacak mı?" sorusu üzerine Yıldız, "Fens kafesleri var, bütün bunların olmaması için gayret gösteriyoruz. Ne varsa, onu yine gerçeğiyle paylaşacağım. Yani o konuda herhangi bir komplekse sahip bir cümle kullanmam, ne varsa onu paylaşırım" diye konuştu.

CHP'nin seçim vaatlerinin daha gerçekçi olacağına dair ümidini kaybettiğini belirten Yıldız, vatandaşın da muhalefetten daha gerçekçi davranmasını beklediğini kaydetti.

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.