logo yeni

DEVLET OPERA VE BALESİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ KAPATILACAK MI?

Aktif . Yayınlanma mansethaber

devlet opera ve balesi genel mudurlugu23 Nisan çocukların uzun süredir hazırlandıkları bale gösterisini son anda iptal eden, İlçe Milli Eğitim Müdürüne ceza verilip verilmeyeceğinin açıklanmasını talep eden Umut Oran, “İlçe milli eğitim müdürünüzün dile getirdiği ‘Balenin kültürümüzde yeri yok’ ifadesi hükümet programınıza uygun mudur, bu aynı zamanda hükümetinizin görüşü müdür, Devlet Opera ve Balesi’ni de kapatacak mısınız?” diye sordu.

Oran TBMM’ye verdiği soru önergesinde, Bakırköy ilçesindeki İncirlik Ahmet Hamdi Tanpınar Ortaokulu 3-A sınıfı öğrencilerinin eğitim yılı başından bu yana hazırlandıkları bale gösterisinin 23 Nisan 2015 tarihinde son anda iptal edildiğini belirtti. Oran önergesinde, o sırada okulda bulunan Bakırköy İlçe Milli Eğitim Müdürünün aylarca bale gösterisine hazırlanmış olan çocukların velilerinin bu duruma itiraz etmeleri üzerine yanlarına giderek, “Sizler tepki gösteremezsiniz. Ben müdürüm, benim dediğim olur. Cumhuriyet özüne dönmektir. Özüne dönmekte bale yoktur. Kültürümüzde yok” dediği, ayrıca çocukları baleye yönlendiren öğretmenleri azarladığı iddialarını dile getirdi.

Umut Oran, bu iddialar çerçevesinde Başbakan Davutoğlu’ndan şu soruları cevaplaması talebinde bulundu:

- Aylardır bu gösteri için çalışan, bale dersi alan 3-A sınıfı öğrencileri, kıyafetlerini giyip son provalarını yaptıkları bu gösteriyi neden gerçekleştiremediler, bunun gerekçesi nedir, kimin talimatıyla bu gösteri iptal edildi?

- Bakırköy İncirlik Ahmet Hamdi Tanpınar Ortaokulu öğrencilerinin 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı ağlayarak, saatlerce bekleyerek, hayal kırıklığıyla geçirmesine yol açan Bakırköy İlçe Milli Eğitim Müdürü Emrullah Aydın hakkında hangi işlemi yapacaksınız?

- Dünya’da çocuklara armağan edilmiş olan tek bayram olan 23 Nisan’da çocukları ağlatan, aileleriyle birlikte saatlerce bekleten bu ‘yöneticiye’ idari ceza verilmesi için girişimde bulunacak mısınız?

- İlçe milli eğitim müdürünüzün dile getirdiği “Balenin kültürümüzde yeri yok” ifadesi hükümet programınıza uygun mudur, bu aynı zamanda hükümetinizin görüşü müdür, Milli Eğitim Bakanlığı’na balenin yasaklanması yönünde gizli talimat mı verdiniz?

- Geçmişi, çok sesli müziği evrensel boyutuyla yurt genelinde tanıtmak amacıyla 1924 yılında kurulan Riyaset-i Cumhur Musiki Heyeti’ne (Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası) kadar uzanan, 1949’da Devlet Tiyatroları’nın bir bölümü haline getirilen, 1970 yılında ise Kültür Bakanlığı’na bağlı bağımsız bir birime dönüşen Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü’nü de kapatacak mısınız?

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.