logo yeni

YURDA DÖNEN ARAŞTIRMACILARA KAÇ TL DESTEK VERİLİYOR?

Aktif . Yayınlanma mansethaber

laborantBilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'na bağlı TÜBİTAK'ın çağrısıyla yurda dönen bilim insanı sayısının 595'e ulaştığı belirtildi.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri IŞIK, TÜBİTAK çağrısıyla 595 Bilim insanımızın ülkelerine dönerek çalışmalarını artık Türkiye'de yapacaklarını söyledi.

5 milyon dolara ulaşan destek programı uygulanıyor

"TÜBİTAK çağrısıyla 595 Bilim insanımız ülkelerine dönerek çalışmalarını artık Türkiye'de yapacaklar" diyen Bakanı IŞIK, ortaya çıkan tablodan duyduğu memnuniyeti dile getirerek bilim insanlarına yapılan eve dönüş çağrısını yeniledi.

Türk bilim insanlarının projelerinin, öncelikle yurt içinde olmak üzere yurt dışındaki çalışmaları da dahil olarak desteklendiğini anlatan IŞIK, “Ufuk 2020” programının da içinde olduğu uygulamalarla proje başına yaklaşık 5 milyon dolara varan destek programlarına daha yoğun katılımın olmasını beklediklerini ifade etti.

Yenilikçi fikirlerin teknolojiye ve ürüne dönüşümünden ticarileşmesine kadar geçen bütün aşamaları bakanlık olarak desteklediklerinin ve Türkiye’nin beyin gücünü değere dönüştürmek için yoğun bir şekilde çalıştıklarını da vurgulayan IŞIK, "bilim ve teknoloji alanındaki ilerlememiz ülkemizin hızla gelişmesini sağlayacaktır. Bilim, teknoloji, Ar-Ge ve inovasyon konusunda yüksek bir farkındalığa sahip, yenilikçi ve girişimci bir toplumsal kültür inşa etmeye çalışıyoruz” dedi.

2014 yılında yurda dönüş daha fazla olmuş

TÜBİTAK "2232 Yurda dönüş araştırma burs programı" kapsamında Doğa Bilimleri, Mühendislik ve Teknoloji, Tarımsal Bilimler, Sosyal Bilimler ve Beşeri Bilimler ile Tıbbi Bilimler alanlarında araştırma deneyimine sahip T.C. uyruklu araştırmacılara yurtdışından Türkiye’ye dönmelerini teşvik etmek ve çalışmalarını yurt içinde sürdürebilmeleri için destek veriyor.

Başvurularda hangi şartlar aranıyor?

Başvurularda lisans mezunlarının asgari 6 yıl, yüksek lisans mezunlarının asgari 4 yıl, doktora mezunlarının asgari 2 yıl yurt dışında olmak üzere yurt içinde araştırma deneyimine sahip olmaları isteniyor.

Destek sağlanacak adaylara; ayda 3 bin 250 TL olmak üzere en çok 24 aya kadar burs desteği, 30 bin TL'ye kadar araştırma desteği, sağlık sigortasının bir kısmı ve ulaşım ücretleri veriliyor.

Çağrının başladığı 2010 yılında sadece 12 araştırmacı yurda dönerken, en çok artış 2014'te yaşandı ve yapılan 287 başvurudan 182'si kabul edilerek desteklendi. TÜBİTAK, 2015 başvurularını almaya devam ederken yurda dönen araştırmacı sayısının daha da artmasını öngörüyor.

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.