logo yeni

SÖZLEŞMELİ ER OLMAK İÇİN MEZUNİYET ŞARTLARINDA DEĞİŞİKLİK YAPILDI

Aktif . Yayınlanma mansethaber

asker 2Sözleşmeli er alımlarında mezuniyet şartlarında değişiklik yapıldı.

Kara Kuvvetleri Komutanlığı (KKK) tarafından konuya ilişkin yapılan açıklamada, ilköğretim ve dengi okullardan mezun olanların da sözleşmeli er olmak için başvurabileceklerini bildirildi.

Milli Savunma Bakanlığı'nın onayladığı değişikliğe göre, ilköğretim ve dengi okullardan mezun olup, askerlik hizmetine başlamamış veya askerliğini er ya da erbaş olarak yapmış ve 25 yaşını bitirmemiş kişiler sözleşmeli er olabilecek.

Açıklamada, 6191 sayılı Sözleşmeli Erbaş ve Er Kanunu’nun ikinci bölüm 3’üncü madde 1’inci fıkrasında yer verilen “En az ortaöğretim veya yurt dışındaki dengi okul mezunu olup, askerlik hizmetine başlamamış veya askerlik hizmetini tamamlamamış olanlardan, düzeltilmemiş nüfus kaydına göre müracaat yapılan yılın ocak ayının ilk günü itibarıyla yirmi yaşından gün almış ve yirmi beş yaşını bitirmemiş olanlar teşkil eder.” hükmüne atıf yapılarak; "askerlik hizmetine başlamamış veya askerlik hizmetini tamamlamamış ilköğretim veya dengi okul mezunlarının da sözleşmeli er olarak temin edilmelerine imkân sağlanmıştır." ifadelerine yer verildi.  

Sözleşmeli er olmak için yapılan bu düzenlemeden önce herhangi bir ortaöğretim kurumundan mezun olma şartı aranıyordu.

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.