logo yeni

ANAYASA MAHKEMESİNE BİREYSEL BAŞVURU İMKANINA SINIR GELEBİLİR

Aktif . Yayınlanma mansethaber

anayasa mahkemesiHükümet tarafından 2012 yılında yapılan düzenleme ile Anayasa Mahkemesine bireysel başvuru imkanı getirilmişti.

İktidar tarafından bu düzenleme yapılırken, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine taşınan davaların önünün kesilebilmesi amaçlanmıştı. Ayrıca bu davalar dolayısıyla hak sahiplerine yüksek tazminatlar ödenmekte idi.

Ancak AKP, 2015 Milletvekili Genel Seçimleri için hazırladığı seçim beyannamesine göre, Anayasa Mahkemesine bireysel başvuru imkanında geri adım atmaya hazırlanıyor.

38 bin kişi başvurdu

Anayasa Mahkemesine bu amaçla 2013 yılında 9 bin 897, 2014 yılında da 20 bin 578 başvuru olurken, başvuruların alınmaya başlandığı 2012 yılından bu yana ise 38 bin kişi başvuruda bulundu. Bu başvuruların 19 bin 529′u karara bağlanırken, halen 18 bin 538 dosya mahkemede karar verilmesi için bekliyor.

559 hak ihlali kararı

Şu ana kadar 19 bin başvuru içinde 559’u için ihlal kararı verildi. İhlal kararı verilen 559 başvurunun 393′unda, adil yargılanma hakkının, 40′ında kişi hürriyeti ve güvenliği hakkının, 23′ünde sendika hakkının ihlal edildiği sonucuna varıldı.

Seçim beyannemesinde var

Geçtiğimiz günlere açıklanan, AKP 2015 yılı seçim beyannamesinde konuyla ilgili, “Bireysel başvurunun Anayasa Mahkemesine getirdiği aşırı iş yükünün, mahkemenin işlevselliğine zarar verme ihtimali karşısında bu uygulamayı gözden geçireceğiz” ifadelerine yer verildi. Seçimden sonra oluşacak hükümet durumuna göre Anayasa Mahkemesine bireysel başvuru imkanının sınırlandırılması ihtimali bulunuyor.

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.