logo yeni

ÖDENMEYEN FATURALARA İLİŞKİN YARGITAY KARARI

Aktif . Yayınlanma mansethaber

adalet 3Yargıtay 13. Hukuk Dairesi 2015/10571 esas sayılı 2015/8738 karar sayılı 18.03.2015 tarihli kararında, şirketlerin tüketicilerden olan 3300 TL. altındaki alacakları için Tüketici Hakem Heyetine başvurulmadan icra takibi açılamayacağına yönelik bir karar aldı.

Bu kararla birlikte şirketler ve tüketiciler arasında fatura ve benzeri sebeplerden doğan alacaklar dolayısıyla yeni bir içtihat getirildiği belirtilirken, bu sebeple şirketlerin, 3300 TL’nin altındaki alacakları için doğrudan icra takibi yapamayacağı ve öncelikle Tüketici Hakem Heyetine başvurmak zorunda kalacağı ifade ediliyor.

Bu durumun özellikle telekomünikasyon, enerji ve bankacılık şirketlerinin tüketiciye ödenmeyen faturalar için doğrudan icra uygulamasına geçmesini önleyeceği belirtilirken, Tüketici Mahkemelerinin devreye gireceği, bu durumun tüketiciyi ödemek zorunda kaldığı vekalet ücretlerinden de kurtaracağı görülüyor.

Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan Tüketici Hukuku Enstitüsü Genel Başkanı Av. Hakan Tokbaş; "Mesela, bir telekomünikasyon şirketi tüketicinin gecikmiş faturasını hemen icra takibine koyabiliyor ve alacağını bu yolla tahsil edebiliyordu. Hemen icra takibine geçmek ise, tüketiciye ekstra vekâlet ücreti ve masraf getiriyordu. Şimdi, şirket ödenmemiş faturadan doğan alacağını öncelikle Tüketici Hakem Heyetine müracaat ederek talep etmek zorunda kalacaktır. Bu talep ise asgari 3 ile 6 ay arasında karara bağlanacak, bu süre zarfında da tüketici herhangi bir ekstra vekâlet ücreti ve masraf yükümlülüğü ile karşılaşmayacaktır. Eğer tüketici borcunu bu aşamada öderse ek masraf kalemlerinden kurtularak borçtan tamamen kurtulabilir. Yani bir şirkete 3300 TL’nin altında borçlu olan bir tüketicinin şirketle sulh yapması için ciddi bir vakti olacaktır. Eğer tüketici bu sürede de borcunu ödemezse elbette şirket Tüketici Hakem Heyetinden aldığı kararı icra takibine koyarak masraf ve vekâlet ücreti isteme hakkına sahip olacaktır.Bu içtihat doğrultusunda, bir şirketin ödenmemiş fatura alacağına veya bir bankanın ödenmemiş kredi alacağına kavuşması asgari 7 ay sürecektir. Ayrıca şirketlerin doğrudan icra takibi başlatamaması, hukuk ve alacak takibi sistemlerinin tamamen değişmesine de yol açacaktır. Büyük ihtimalle şirketler, alacakları doğrudan icra takibine vermek yerine gitmesi gereken Tüketici Hakem Heyeti yolunu seçmemek için tüketicilerle anlaşma yapabileceği bir uzlaşma mekanizması kurmak zorunda olacaktır. Zira hukuk büroları bu şekilde ilerleyen şirket alacaklarını kabul etmek istemeyecek, yorucu ve ücret alamayacakları bir işlem için çaba göstermeyeceklerdir" dedi.

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.