logo yeni

EMEKLİNİN MUTFAK ENFLASYONU %20

Aktif . Yayınlanma mansethaber

emekli 2Türkiye İstatistik Kurumu rakamlarına göre, 2015 yılı ilk 3 ayında tüketici enflasyonu oranı %3.03 oranında gerçekleşti.

2015 zammı 3 ayda eridi

Türkiye İstatistik Kurumu'nun rakamlarını hatırlatan Türk Emekli-Sen, emeklilere 2015 yılının ilk 6 ayı için verilen yüzde 3'lü zammın üç ay içinde eridiğine dikkat çekti.

Mutfak enflasyonu %20

Türk Emekli-Sen ile Birleşik Emeklileri Derneği tarafından ortak yapılan basın açıklamasında, emeklinin gerçekte yaşadığı mutfak enflasyonunun yüzde 20’yi bulduğu belirtildi.

Açıklamada,  "Devletin resmi kurumu TÜİK hesaplarına göre 2015 yılının ilk 3 ayında enflasyon yüzde 3,03 olarak gerçekleşti. Emeklilere 2015 yılının ilk altı ayı için verilen yüzde 3 zam, 3 ay içinde eridi, sıfırlandı, eksiye geçti.” İfadeleri kullanıldı.

TÜİK’in enflasyon hesaplaması ile ilgili olarak “Emeklinin mutfak enflasyonu yüzde 20’yi buldu. TÜİK düşüre, düşüre yüzde 3,03’e indirebildi.” İddiasına yer verilen baksın açıklamasında, emeklinin borç yediği ve banka kartları ile durumu idare ettiği belirtildi.

Emekli borç batağında

Kredi kartı borç batağındakilerin sayısının 2002 yılında 40 bin 554 kişi iken; 2013 yılında 671 bin 417, 2014 yılında ise tam 1 milyon 18 bin 576 olduğu belirtilen basın açıklamasında, “ Bu tablo yıllara göre borç batağına düşenlerin sayılarını göstermektedir. Vatandaşlarımız gırtlağına kadar borca batmış durumdadır. Bundan sonra bankalar düşünsün, ödenmeyen, icraya verilen kredi kartlarını kimden nasıl tahsil edeceklerse? Hal böyleyken, gecesini gündüzüne katan koca 4 yıl boyunca vatana, millete hizmet eden emekli milletvekillerinin maaşları cumhurbaşkanlığı bütçesine endekslendiği için onlar kurtardı. Yüzde 9,2 maaşlarına zam aldılar. Emekliler de kara kara düşünüyor, borçları mı ödeyelim, aç karnımızı mı doyuralım? Başka seçenek var mı bilen varsa beri gelsin." ifadeleri kullanıldı.

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.