logo yeni

KORUMA MEMURLUĞU UYGULAMASI TEKRAR GÜNDEMDE

Aktif . Yayınlanma mansethaber

ozel guvenlikİstanbul Adalet Sarayı’nda Savcı Mehmet Selim Kiraz’ın şehit edilmesiyle birlikte kamu kurumlarında çalışan özel güvenlik görevlilerinin durumu tartışmaya açılmıştı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN bu konudaki tavrını net ortaya koyarak, gerekirse özel güvenlikçilerin kamuda istihdamına son verilmesi gerektiğini belirtmişti.

Özel güvenlik görevlilerinin durumu ille ilgili olarak İçişleri Bakanlığının bir çalışmasının bulunduğu ancak Meclis’e gelmediği belirtiliyor.

Ülkemizde özel güvenlik sertifikası sahibi olanlarının sayısının 1 milyonu bulduğu, bu kişilerden yaklaşık 280 bininin ise halen aktif olarak görev yaptığı belirtiliyor. Emniyet Teşkilatı’nın 270 bin personeli ile karşılaştırıldığında oldukça büyük görünen bu rakamın, sektörün mutlaka denetim altına alınmasını gerektirdiği ifade ediliyor.

Özel güvenlik görevlilerinin yaklaşık 180 bininin kamu kurumlarında görev yaptığı ve 80 bininin silah taşıdığı belirtilirken, bu personelin; fiziki yeterlilik, sosyo-psikolojik açıdan denetimlerinin sağlıklı yapılamadığı, aldıkları düşük ücretler ve olumsuz çalışma şartları da göz önünde tutulduğunda sorunun daha da büyüdüğü anlaşılıyor.

İçişleri Bakanlığı tarafından konuyla ilgili olarak hazırlanan taslak çalışmanın seçim sonrasında gündeme gelebileceği belirtilirken, çalışmada var olduğu belirtilen bazı konu başlıkları şöyle:

Kamuda istihdam edilmelerine son verilecek

Kamu kurum ve kuruluşlarında özel güvenlik şirketlerinden hizmet satın alma yoluyla çalıştırılan özel güvenlik elemanlarının istihdamına son verilirken, kurumların kendi güvenlik kadrolarını oluşturmaları gerekecek.

Polisliğe geçiş

Halen çalışan özel güvenlik personeli arasında yaş, eğitim, fiziki yeterlilik gibi kriterleri karşılayanlar, sınavla Emniyet Teşkilatı’na polis olarak girebilecek. Üniversite mezunları arasından seçilecek bu adayların polisliğe başvuru kriterlerini taşıması gerekecek.

Koruma memuru

Bir başka alternatifte koruma memuru uygulamasına geçilerek, stadyumlarda, üniversitelerde, hastanelerde ve bazı hassas kurumlarda güvenlik hizmetini bu şekilde yerine getirmek. Koruma memurlarının bazılarının silah taşırken bazılarının ise ateşli silah yerine, şok tabancası gibi ateşsiz silah ve özel ekipmanlar taşıması da gündemde.

Özel sektör firmalarında Koruma görevlilerini kendilerinin istihdam etmeleri teşvik edilecek. Bu şekilde düzenleme yapılırsa, özel güvenlik firmalarının çoğunun kapanacağı düşünülüyor. Bu şirketlerin, sitelerin güvenliğini sağlamada görev yapabileceği belirtiliyor. Tüm bu hususların seçim sonrasında oluşacak hükümetin tavrına göre netleşeceği belirtiliyor.

 

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.