logo yeni

YÖNETMELİK DEĞİŞİKLİĞİ AİLE HEKİMLERİNİN NÖBET TUTMAMA EYLEMİNİ BİTİRECEK Mİ?

Aktif . Yayınlanma mansethaber

saglik personeli 2Bugünkü Resmi Gazete’de yayınlanan  “Aile Hekimliği Uygulaması Kapsamında Sağlık Bakanlığınca Çalıştırılan Personele Yapılacak Ödemeler ile Sözleşme Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” nöbet tutmayan aile hekimlerine ihtar puanı verilmesini öngörüyor.

Yönetmelik değişikliği aile hekimleinin hafta sonu nöbetine karşı uyguladıkları eylemi etkisiz hale getirmek için “Mesai dışı hizmet ve/veya nöbete mazeretsiz gelmemek” fiiline 20 ihtar puanı cezası verilmesini hüküm altına aldı. Söz konusu yönetmeliğe göre 100 ceza puanı alan bir aile hekiminin sözleşmesi iptal ediliyor.

Yapılan düzenleme ile ilgili bir değerlendirme yapan Türk Sağlık Sen Genel Başkanı Önder Kahveci “Biz yönetmelik değişiklikleri ile aile hekimliklerinde çalışma şartlarının düzeltilmesi ve çalışanların taleplerinin karşılanmasını beklerken Sağlık Bakanlığı aba altında sopa göstermeye devam ediyor. Çalışana zulüm ve cezada daha mahir olmanın yolarını arıyor.  Angarya olan ve çalışanların Anayasa ve İLO sözleşmeleri ile güvence altına alınmış olan izin ve dinlenme haklarına apaçık bir biçimde aykırıdır. Biz nöbetleri tutmamakta kararlıyız.  Aile hekimleri ve aile sağlığı çalışanları da bu nöbetleri tutmamakta kararlıdır.  Bakanlık cezayı değil 20 puana 100 puana bile çıkarsa bu tavrımız sürecektir. Haksızlığın karşısında olmaya devam edeceğiz. Bakanlık nöbet tutma oranını çok yüksek olduğunu söylüyordu, anlaşılan bu oran hiçte yüksek değilmiş ki, bakanlık cezalarla nöbet tutma oranını arttırmak istiyor. Aile Hekimlerine sözleşmenizi iptal ederim demeye getiriyor.  Cezalarla yol almak ve bu yönde uygulamalar yapmak zalimlerin işidir. Çalışanlar hak ve hukuklarına müdahale edildiği için Cumartesi nöbetlerini tutmuyorlar. Bunu da Sağlık Bakanlığı böyle bilmelidir. Türk Sağlık-Sen olarak bu düzenlemeyi de en kısa zamanda mahkemeye taşıyarak iptali için dava açacağımız gibi her hafta cumarteside yine eylemde olacağız. Çalışanlara zulme rıza göstermeyeceğiz. “ dedi.

Yönetmelik değişikliği ile aile hekimleri ve aile sağlığı elemanlarını etkileyen diğer hususlar için buradaki yazımızı inceleyebilirsiniz.

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.