logo yeni

100 BİN ÖZEL GÜVENLİKÇİYE NE OLACAK?

Aktif . Yayınlanma mansethaber

ozel guvenlik 3Kamu kurumlarındaki özel güvenliğin kaldırılacağına ilişkin açıklamaların yüz binlerce sektör çalışanını endişelendirdiği ve özel güvenliğin kaldırılması halinde özel güvenlik çalışanlarının durumunun ne olacağının merak konusu olduğundan hareketle Başbakan tarafından cevaplandırılmak üzere soru önergesi verildi.

Milletvekili Sezgin TANRIKULU tarafından verilen bir soru önergesinde; özel güvenlik sektöründe 280.000 kişinin çalıştığı, kamu kurumlarındaki özel güvenlik işlerinde 100 bin gencin istihdam edildiği, Cumhurbaşkanının 'Özel güvenliği lağvedelim' teklifinin yüz binlerce sektör çalışanını endişelendirdiği, kamu kurumlarındaki özel güvenliğin kaldırılması halinde özel güvenlik çalışanlarının durumunun ne olacağı konusunda bilgilendirme yapılmasının önem arz ettiği belirtilerek, Başbakan Ahmet DAVUTOĞLU tarafından cevaplandırılmak üzere konuya ilişkin şu sorular soruldu:

1-Kamu kurumlarındaki özel güvenlik işlerinde istihdam edilen kişi sayısı nedir?

2-Özel güvenlik sektöründe çalışan güvenlik görevlisi sayısı nedir?

3-Kamu kurumlarındaki özel güvenliğin kaldırılacağı iddiası doğru mudur?

4-İddia doğru ise, Kamu kurumlarındaki özel güvenlik hizmeti ne zaman kaldırılacaktır?

5-Kamu kurumlarındaki özel güvenliğin kaldırılması sonucu kaç özel güvenlik görevlisi işsiz kalacaktır?

6-Kamu kurumlarındaki özel güvenlik hizmet alımı kaldırılması halinde ihtiyaç duyulacak "koruma memuru” sayısı nedir?

7-Kamu kurumlarındaki özel güvenliğin kaldırılması sonucu işin kaybeden güvenlik görevlilerinden kaç kişi "koruma memuru” olarak alınacaktır?

8-Kamu kurumlarına güvenlik hizmeti için koruma memuru olarak alınma şartları nelerdir?

9-Kamu kurumlarına güvenlik hizmeti için koruma memuru olarak alınmada işsiz kalan özel güvenlik görevlilerine öncelik tanınacak mıdır?

10-Kamu kurumlarındaki özel güvenliğin kaldırılması sonucu işsiz kalan özel güvenlik görevlilerinin istihdam sorunu ile ilgili ne yapılması planlanmaktadır?

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.