logo yeni

GÖZLERİ BİLGİSAYAR EKRANLARINDAN KORUMAK İÇİN MEMURLARA ÖNERİLER

Aktif . Yayınlanma mansethaber

bilisimGünümüzde kamu çalışanlarının büyük bir kısmı tüm günlerini bilgisayar başında çalışarak geçirmek durumunda kalıyorlar. Bilgisayar ekranı ile bu kadar yakından ilişki içinde olan memurların göz sağlığı ile yaşadıkları sıkıntıları asgariye indirmeleri mümkün bulunuyor.

Göz uzmanları bilgisayar kullanımının göz hastalıklarına neden olan birinci etmen olduğunu vurguluyor. Gözlerde kuruluk, yanma, kızarma ve baş ağrısı göz problemlerinin semptomları arasında sıralanıyor.

Bilgisayar ekranı neden gözleri kötü etkiler?

Gözlerimiz anatomik olarak görüş açısına göre hareket etmeye ve uzaklığa göre küçülmeye-büyümeye hazırlıklıdır. Monitör başında 10 saat geçiren bir kişinin gözleri bu imkanı bulamaz. Gözler tek bir noktaya bakmaktan yorulur.

Gözlerin sağlığını koruyabilmesi için göz kırpmak çok önemlidir. Bilgisayar başında çalışırken gözlerimizi çok nadir kırparız. Bu nedenle gözler kurur. Göz yorgunluğu ve kuruluğunun sebebi budur.

Diğer bir etmen ise bilgisayar ekranındaki görsellerin normal hayattan farklılığıdır.

En iyi ekran olsa dahi gözün doğası gereği alışık olduğu görsellerin yerini tutamaz. Ayrıca ekrandan yayılan radyasyon da gözün çalışma prensibini engelleyici etki gösterir.

Etkilere en aza indirmek için öneriler:

  1. Doktorların önerdiği ilk tedbir bilgisayar ekranının her saat başında kapatılarak gözlerin 10 dakika dinlendirilmesidir. Örneğin pencereden dışarı bakılarak gözün doğal çalışma düzenine dönmesi sağlanabilir.
  2. Ekran çözünürlüğünün iyi olması ve oturma şekliniz de gözler için çok önemlidir.
  3. Dik bir pozisyonda, gözlerin monitörle aynı hizada olmasına özen gösterin.
  4. Monitörler için kullanılan filtre camlar, gözlere zarar veren UV ışınlarını tutar. Bu ürünlerin kullanımı oldukça faydalıdır.
  5. Kontakt lens kullanıyorsanız gözleriniz daha çabuk kuruyacaktır. Bunu engellemek için göz damlaları mevcuttur. Doktor kontrolünde bu tür göz damlalarını kullanabilirsiniz.
  6. Ayrıca özellikle sonbahar ve kış aylarında taze sıkılmış meyve-sebze suları da tüketilmelidir. 
  7. A, B2, E ve C vitaminleri, kalsiyum gözlerin sağlığı için çok önemlidir. Gözlere iyi gelen besin maddeleri arasında havuç, peynir, balık ve taneli meyveler bulunur.

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.