logo yeni

950 TL İLE GEÇİNİLİR Mİ?

Aktif . Yayınlanma mansethaber

maas16Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk ÇELİK, bu sabah bir televizyon programına konuk olurken ilginç açıklamalarda bulundu.

Çelik program sunucusu tarafından bir çalışanın 950 liralık asgari ücretle nasıl geçineceği sorusunu şöyle yanıtladı:

"Asgari ücret bir geçim ücreti değil. Bir koruma ücretidir. Ama bir insan buna mahkumsa geçinir tabii. Ama bu cümle başka noktalara götürülüyor".

Bakan Çelik 7 Haziran seçimleri sonrasında 3 üncü dönemi olması sebebiyle siyasete veda edecek.

Çelik, emekli maaşlarının düşük olmasının sebebini ise "Bizim emeklilerimiz genç emekli. 48 yaşında, 52 yaşında emekli oldu insanlar. Bugün Türkiye'de 10 milyon 900 bin emekli, 19 milyon çalışan var. Yani neredeyse her çalışan bir emekliye bakıyor. Eğer Türkiye'de emeklilik yaşı 60 olsaydı, bugün emekliler belki iki katı maaş alabilecekti" ifadeleriyle açıkladı.

Avrupa standartlarında erken emeklilik olması doğru olmasına rağmen, şu anda %10’ları geçen işsizlik oranları göz önünde tutulduğunda, erken emeklilik olmasaydı işsizlik oranının çok daha yüksek rakamlarda bulunacağını da göz önünde tutmak gerekiyor.

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.