logo yeni

VALİ CEBİROĞLU VEFAT EDEN ÖĞRETMEN ÖZ'LE İLGİLİ YENİ AÇIKLAMALAR YAPTI

Aktif . Yayınlanma mansethaber

egitim2Yalova'da Vali Selim Cebiroğlu tarafından öğrencilerin yanında kılık ve kıyafeti yüzünden azarlandığı için kendisine destek veren sendikalar tarafından düzenlenen 'Öğretmene Saygı Mitingi'nde rahatsızlanıp yaşamını yitiren Halil Serkan Öz ile ilgili olarak Vali Cebiroğlu yeni açıklamalarda bulundu.

Vali Cebiroğlu önceki açıklamasında sadece üzüntüsünü belirtmiş ancak sınftaki konuşmaları konusunda açıklama yapmamıştı.

Vali Cebiroğlunun açıklamasında elim olayla ilgili şu ifadelere yer verildi:

“Merhum öğretmenimizin sınıfı, Fen Lisesinde ziyarete gittiğim 5'inci sınıftı. Vali Yardımcısı ve Okul Müdür Vekili ile birlikte koridorda yürürken, gürültü üzerine, sesin geldiği sınıfa yöneldik. Pencere kenarında bulunan öğretmen masasına kadar yaklaştık, öğretmenimiz masasında oturmuş, telefonu ile meşguldü. Yanına yaklaşınca dahi bizi fark etmedi. Öğrenciler ise sınıf içinde hareketli ve kendi hallerinde idiler. 'Hocam' diye hitap ettiğimde bizi fark etti ve ayağa kalktı. Dersin matematik olmasına rağmen, ders işlenmiyordu, tahta tertemizdi. 'Hocam bu sınıfın hali nedir? Sen nasıl öğretmenlik yapıyorsun?' dedim. Sakalı 4-5 günlük tıraş olmamış ve giyimi özensizdi. 'Öğrencilerine böyle mi örnek olacaksın?' dedim. Kastettiğim, kendisinin dağınıklığı, umursamazlığı, sınıfın düzensizliği, sınıfla ilgilenmemesi idi. Bu arada, gidip sakal tıraşı olmasını söyledim. Bilahare, daha önce ziyaret ettiğim 17 okulda yaptığım gibi öğretmenler odasında tüm öğretmenler ile sohbet toplantısı yaptım. Merhum öğretmen de toplantıya tıraşını olmuş olarak katıldı. Ben de kendisine tebessüm ederek bu halini onayladığımı gösterdim. Farklı konularda öğretmenlerle sohbet ettik. Başka bir öğretmen, bana hitaben, 'Biz kanunları ve yönetmelikleri biliyoruz ancak itaatsizliği özellikle yapıyoruz ve yapmaya devam edeceğiz' mealinde görüşlerini belirtti. Ben de kurallara aykırı davranışların anarşizm olduğunu söyledim ve anarşizmin anlamının 'kurallara karşı olmak, kural dışı davranmak, kuralları tanımamak' olduğunu açıkladım. Ayrıca öğretmenlerin her davranışının öğrenciler tarafından örnek alındığını ve herkesin kendine dikkat etmesi gerektiğini ifade ettim. Devamında, öğretmenlerle güzel bir sohbet gerçekleştirdik. Öğretmenler ihtiyaç olduğunda benimle görüşüp görüşemeyeceklerini sordular. Ben de kendilerine cep telefonu numaramı vererek, istedikleri zaman beni arayabileceklerini, yüz yüze görüşmek gerekli olduğunda ise Özel Kalemimle irtibatlı olmak kaydıyla benimle rahatlıkla görüşebileceklerini söyledim. Daha sonra okuldan ayrıldım.

Başta ben olmak üzere tüm kamu görevlileri halkın hizmetkârıdır. Patronumuz halkımızdır. Ben hep bu anlayışla çalıştım, hep onların ayaklarına gittim ve gitmeye devam edeceğim. Okul ziyaretlerini de bu anlayışla gerçekleştirmekteyim. Bu süreç içinde yazılı-görsel, basın ve diğer yayın organlarında veya sosyal medyada, şahsıma ve aileme yönelik yayınlanan ahlak dışı, onur kırıcı, hakaretvari sözler, beni ve ailemi derinden üzmüştür. Bu sözleri sarf edenlerden birçoğunun, bunu merhumun üzüntüsünden yaptıkları düşünülse dahi, bu durumun bana ve aileme karşı onur kırıcı ve hakaretvari sözler söyleme hakkını doğurmaması gerektiğini düşünmekteyim. Sonuçta, değerli öğretmenimizi kaybetmiş olmaktan dolayı çok üzgün olduğumu belirtir, merhuma Allah'tan rahmet, değerli ailesine ve tüm sevenlerine başsağlığı dilerim."

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.