logo yeni

BAŞBAKAN ÖZEL GÜVENLİKÇİLERİN DURUMUYLA İLGİLİ KONUŞTU

Aktif . Yayınlanma mansethaber

ozel guvenlik 2Başbakan Ahmet Davutoğlu, partisinin genel merkezinde katıldığı seçim çalışmalarının ardından basın mensuplarından gelen soruları yanıtladı.

Özel güvenlikle ilgili etki analizi yapılmalı

Başbakan, saldırı sonrasında özel güvenlik tarafından yürütülen korumanın zaafa yol açmış olabileceğini belirterek, "Böylesi üzücü olayların sonrasında mutlaka geniş kapsamlı değerlendirme yapılır. Acaba nerede aksama var, nerelerde tedbir alınması gerekir konusunda, ilgili bakanlıklarımız çalışma yürütür. Sadece bu olayda değil, bütün olaylarda da bu böyle yapılır. Özel güvenlikle ilgili düzenleme 2004 yılında çıkmıştır. Aradan geçen 11 yıldan sonra bu düzenlemenin etki analizi yapılması gerekir. Sonuçları ne oldu, aksayan yanlar ne? Bütün bunlar inceleme altına alınacak. Burada çalışan vatandaşlarımızın hakları mağdur edilmeden, bu özellikle kamu kurumları başta olmak üzere korumanın etkin bir şekilde nasıl yapılacağı ele alınacak" dedi.

Özel güvenliklerin mağdur edilmemesi için değerlendirmeler yapılacak

Başbakan Davutoğlu, özel güvenlikte çalışanların endişeleri ile ilgili olarak ise "Özel güvenlik kurumlarında çalışanların haklarının mağdur edilmemesi ve adliye gibi stratejik kamu binalarının korunmasıyla ilgili yeni düzenlemelerin yapılması için değerlendirmeler yapılacak" ifadelerini kullanırken, özel güvenlik personelinin durumu ile ilgili net bir açıklama yapmadı.

Avukatların aranmaya verdikleri tepkileri de değerlendiren Davutoğlu, "Burada söz konusu olan avukatlara yönelik bir tedbir değil, avukatlık kisvesi altında terör eylemine yönelenlere yönelik bir tedbirdir. Bu başka bir kurumda, emniyet görevlilerinin üniforması giyilmek suretiyle yapılsaydı orada da aynı tedbiri de alırdık. Allah korusun bu eğer bir canlı bomba eylemi olsaydı, orada bulunan hakim, savcı, avukat hepsi bundan etkilenirdi. Terörist geldiğinde şu savcı, şu hakim demez. Bu tedbir avukatlık sahte kimliğini kullanarak eylem yapmaya dönük bütün teröristlere yöneliktir. O bakımdan Barolar Birliği dahil, bütün baroları da sorumlu davranmaya çağırıyorum. Öncelikli olan avukatlarımızın, hakim savcılarımızın güvenliğidir. Böyle bir konuda avukatlarımızın da sorumlu davranması gerekir. Bu tecrübe bize göstermiştir ki bazı tedbirler alınması gerekir. Bu olay yaşanmamış gibi davranamayız. İki terörist, avukat sahte kimlikleri ve cübbeyle adliye sarayına girip, bir savcımızı şehit etmemiş gibi davranamayız. Artık herkesin de bunu anlayışla karşılaması ve sorumlu davranması lazım. Ama herkes de bilmelidir ki güvenlik söz konusu olduğunda adliye saraylarında, bunun da gereğini yapmak bizim görevimizdir, bu konuda kesinlikle kararlıyız.Tabii ki güvenlik görevlilerimiz en nazik biçimde davranacaktır. Yargı mensuplarımızı rencide edici şekilde davranılmayacaktır. Bu konuda kesin bir şekilde kararlıyız, bundan kimse tereddüt duymamalıdır." ifadelerini kullandı.

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.