logo yeni

KORUMA MEMURU YENİDEN GÜNDEME GELDİ

Aktif . Yayınlanma mansethaber

ozel guvenlikİstanbul Çağlayan Adliyesinde savcı Mehmet Selim Kiraz’ın şehit edilmesinin ardından özel güvenlik kontrolündeki kamu kurumlarının güvenliği tartışma konusu oldu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Ben özel güvenliğin tamamen kaldırılmasını arkadaşlarıma teklif edeceğim. Zaten özel güvenlik elemanlarının çoğu emekli... Yaşı uyan emniyete girer" şeklindeki sözleri özel güvenlik uygulamasının kaldırılarak yeniden “koruma memuru” uygulamasının gündeme gelmesine sebep oldu.

180 bin kişi tedirgin

Bu açıklamalar özel güvenlikçileri de tedirgin ederken, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Özel Güvenlik Hizmetleri Meclis Başkanı Hasan Gazi Özer, “180 bin kişi kamuya ait kurumlarda çalışıyor. Kamu kurumları kendi güvenliğini oluştursa da bu kişiler buralarda çalışacaktır. Ancak belirsizlik olduğu için sektörde tedirginlik var” dedi.

Özer, her olumsuz gelişmenin ardından özel güvenlik sektörünün hedef olduğunu belirterek, “Ancak burada farklı düzenlemeler gerekiyor. Kamu kurumları özel güvenlik hizmeti alacağı zaman gazeteye ilan veriyor; ‘50 kişilik güvenlik elemanı alınacaktır’ diyor. Ancak buranın fizibilite çalışması yapılmıyor. Belki 52 kişi istihdam etmek gerekiyor. Bu çalışmalar yapılmadan hizmet alınmaya kalkılıyor. Kamu kurumunda çalışana kimlik veriliyor. Ancak bu kimliğin kullanılacağı sistemler yapılmıyor. Bunlar da güvenlik açığı doğuruyor” ifadelerini kullandı.

Özel güvenlikten koruma memurluğuna geçiş

Koruma memuru uygulamasının yeniden gündeme gelmesi ile birlikte, özel güvenlikçilerden uygun olanların eğitime alınacağı ve başarılı olanların, polisin hak ve yetkilerine sahip olarak kurumlarda 'koruma memuru' statüsünde görevlendirileceği söylenirken, toplam 600 bin aktif çalışanı bulunan özel güvenlikçilerin durumunun ne olacağı da belirsizliğini koruyor.

Koruma memurluğu uygulamasına geçilirse, özel güvenlik personelinden yaşı, boyu, kilosu ve eğitim durumu yeterli olduğu için koruma memuru olabileceklerin, polisin sahip olduğu hak ve yetkilerle kademeli olarak kamu kurumlarına yerleştirilebileceği belirtiliyor.

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.