logo yeni

BİLGİSAYARLARDAKİ CASUS YAZILIM İLE TÜM İŞLEMLERİN KAYDEDİLDİĞİ İDDİASI

Aktif . Yayınlanma mansethaber

bilisimDevlet Malzeme Ofisi’nin kurum bilgisayarlarında yapılan teknik incelemelerde, tüm bilgisayarlara casus bir yazılım yüklendiği ve bilgisayarlarda yapılan tüm işlemlerin kaydedildiği iddiaları konusunda Türk Büro-Sen bilgi istedi.

Sendika konuyla ilgili olarak Devlet Malzeme Ofisi’ne ve Maliye Bakanlığı’na yazı yazıldığını belirterek iddialarla ilgili hukuki bir süreç başlatılıp başlatılmadığını sordu.

Sendikadan Maliye Bakanlığına gönderilen yazıda iddialar şöyle dile getirildi:

“DMO’da bulunan bilgisayarlarda yapılan teknik inceleme sonucunda kurum yöneticilerinin bilgisayarları da dâhil tüm bilgisayarlara, yapılan işlemleri kopyalayarak kaydeden casus bir yazılımın yüklendiği tespit edilmiştir. Bu kapsamda, bilgisayarları kullanan personellerin, internet üzerinden özel hayatlarına ilişkin gerçekleştirdikleri görüşmeler ve yaptıktan paylaşımların da kaydedildiği anlaşılmış olup, casus yazılımın ayrıca, bilgisayarlarda internet bağlantısı olmadan yapılan tüm işlemleri de kopyaladığı belirlenmiştir. Bilgisayarlarda personelin özel bilgilerinin yanı sıra malzeme ve hizmet alımına yönelik ihale bilgilerinin de bulunuyor olması her alanda milyonlarca lira tutarındaki malzeme ve hizmet alımına yönelik ihale bilgilerinin çalınıp çalınmadığına ilişkin tereddütlere neden olmuştur.

Konu ile ilgili, kurumunuz taralından hukuki bir sürecin başlatılıp başlatılmadığı hususunda 4082 sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanunu ile 4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanunun 19/f maddesi gereğince Sendikamıza bilgi verilmesini arz ederiz.”

 

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.